قوانین حقوقی معاملات

قوانین حقوقی معاملات

چکیده محتوای صفحه

قوانین حقوقی معاملات

قوانین حقوقی معاملات را باید بسیار جدی پیگیری کرد. به این دلیل که اگر این نکات حقوقی وجود نداشته باشند، نمیتوان به امنیت معاملات ملکی تکیه کرد. امروزه کارشناسان حقوقی در این زمینه بسیار کمک کننده هستند. به هر حال، ما در ادامه بیشتر به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید باغ ویلا در آیینه ورزان دماوند

بررسی صلاحیت معامله توسط فروشنده

احراز هویت یکی از مهم‌ترین نکات در قوانین حقوقی معاملات املاک است. فردی که به عنوان معامله کننده شناخته می‌شود باید صلاحیت انجام معامله را هم داشته باشد. در برخی از موارد شاید معامله کننده فردی ورشکسته است یا در شرایط بدتر اموال وی توقیف شده اند. بسیار پیش آمده است که فردی در جایگاه معامله کننده ممنوع المعامله بوده است. به همین دلیل، یکی از نکات حقوقی بسیار مهم این است که  افراد همیشه در هنگام معامله اموال غیر منقول همچون زمین، ملک و… و انعقاد قرارداد برای قرارداد اجاره منازل، ملک مسکونی و غیر مسکونی، مدارک شناسایی طرف مقابل را مورد بررسی قرار دهند.

بررسی شرایط معامله با وراث در قوانین حقوقی معاملات

در این نوع معامله ملکی باید کلیه وراث حضور داشته باشند. اگر وراث حضور ندارند باید وکیلی برای انجام معامله از طرف همه وراث وکالت داشته باشد تا معامله ملکی بدون مشکل انجام پذیرد. معمولاً در این قوانین حقوقی ارائه گواهی انحصار وراثت هم موضوع بسیار مهمی به شمار می آید. در این گواهی مشخصات کلیه ورثه یا موکل باید درج شده باشد؛ همچنین باید کلیه اطلاعات ملک با گواهی انحصار وراثت تطبیق داده شود که در غیر این صورت، مشکلی به وجود نخواهد آمد.

بررسی شرایط معامله با وراث در قوانین حقوقی معاملات

بررسی شرایط وکیل برای وکالت

در معامله های وکالتی هم نباید قوانین حقوقی معاملات را زیر پا گذاشت که در این بین، مشکلات زیادی ممکن است رخ دهد. کلیه مندرجات وکالتنامه وکیل را خریدار باید مورد بررسی قرار دهد. اینکه وکیل چه اختیاراتی دارد، آیا موضوع وکالت وی قابل بررسی است و شرایط اینچنینی دیگر را باید به درستی خریدار مورد ارزیابی قرار دهد. تجربه، دانش و تخصص حقوقی در اینجا بسیار موضوع بااهمیت جلوه می کند و به همین دلیل، خریدار باید به یک کارشناس حقوقی خبره مراجعه کند تا صحت هرآنچه گفته شد را مورد بررسی قرار دهد. برخی از خریداران به این دلیل که در این مورد اطلاع کافی ندارند، به دام کلاهبرداران شاید نه چندان حرفه ای هم گرفتار شوند.

تنظیم سند رسمی و الزام آن در قوانین حقوقی معاملات

تنظیم سند رسمی و الزام آن را نباید در بین این نوع قوانین حقوقی موضوع کمی در نظر گرفت. برخی از خریداران اطلاع ندارند که برای تأخیر در دفتر رسمی باید گواهی عدم حضور را دریافت کرده باشند. در این شرایط اگر این گواهی را در دست داشته باشند، می‌توانند خسارات ناشی از عدم حضور در دفترخانه را دریافت کنند. موارد مرتبط با الزام به تنظیم سند رسمی کمی پیچیده و البته بسیار مهم است و باید با کارشناس حقوقی قبل از انعقاد قرار داد معاملات ملکی در ارتباط باشید تا با چنین مشکلاتی روبرو نشوید.

اطمینان در مورد سند ملک

ارزیابی و بررسی سند ملک هم یکی دیگر موارد مهم در بین قوانین حقوقی معاملات  است. قانون های ثبتی باعث شده است که گروه بندی های مختلفی را برای انواع سند ملکی بتوان در نظر گرفت. برای اینکه وضعیت سند به درستی ارزیابی شود، دریافت کد رهگیری از سازمان اسناد و املاک کشور ضروری است؛ چراکه از این طریق می‌توان نسبت به بررسی دقیق وضعیت سند اقدام کرد.

از این طریق می‌توان مطمئن شد که آیا سند مورد نظر در رهن بانک قرار دارد یا خیر. میتوان متوجه شد که آیا سند به عنوان ضمانت مورد استفاده قرار گرفته است یا خیر و همچنین اگر سند توسط دستگاه قضا توقیف شده باشد، میتوان اطلاعات لازم را به دست آورد.

کد رهگیری مزایای خاص خود را دارد، اول اینکه امنیت معامله تضمین می شود، دوم اینکه از شهرداری می توان استعلام گرفت، سوم اینکه از فسخ معامله جلوگیری به عمل می آید و مزیت چهارم هم این است که برای صادر کردن گواهی تخلیه ملک هم شرایط آسانتری به وجود می آید.

نحوه تنظیم اجاره نامه در قوانین حقوقی معاملات

در این قوانین حقوقی در زمینه انعقاد اجاره نامه هم نقش پررنگی را ایفا می‌کند. با توجه به  قانون شماره 2 روابط موجر و مستأجر مصوب ۱۳۷۶ برای تنظیم اجاره نامه باید مدت اجاره در اجاره نامه قید شود و همچنین در 2 نسخه آن را تهیه کنند. این اجاره نامه باید به امضا طرفین موجر و مستأجر برسد. شهادت دو نفر عاقل و بالغ را هم نباید نادیده گرفت.

ماده ۴۶۸ قانون مدنی لزوم به قید مدت اجاره را موضوع مهمی عنوان می‌کند. به گونه ای که مدت اجاره چنانچه قید نشود، اجاره نامه قطعاً باطل خواهد بود. در موضوع قرارداد اجاره باید قید شود که اجاره برای بنای مسکونی است یا برای بنای تجاری که برخی متأسفانه به این نکته توجهی نشان نمی‌ دهند.

سخن پایانی

در مورد قوانین حقوقی معاملات املاکی با شما صحبت کردیم. بهتر است بدانید که امروزه در نظر گرفتن این قوانین قطعاً به صلاح خریدار و البته فروشنده است که طرفین بدون دردسر بتوانند معاملات خود را به پایان برسانند و به سود مورد نظر دست پیدا کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر مشاورین ما در این زمینه اطلاعات لازم را ارائه می دهند.

بیشتر بخوانید: طراحی باغ ویلا با املاک محمد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *