همه چیز درباره قرداد اجاره

همه چیز درباره قرداد اجاره

چکیده محتوای صفحه

همه چیز درباره قرداد اجاره

در مقاله به طور کامل به همه چیز درباره قرداد اجاره با بررسی تمامی نکات پرداخته خواهد شد. درواقع اجاره، یکی از قراردادهای مهم و پرکاربرد در جامعه است. علاوه بر این، قراردادهای مرتبط با اجاره و دعاوی مختلفی که درباره تخلیه مستاجران از ملک‌ها برقرار می‌شوند، و بخش قابل توجهی از پرونده‌های قضایی را تشکیل می‌دهند.

از آنجا که بسیاری از اشخاص اطلاعات کافی درباره نحوه تنظیم قرارداد اجاره و حقوق مستاجران و موجران را ندارند، این موضوع به مشکلات قانونی بسیاری بین طرفین قرارداد اجاره منجر می‌شود.

به همین دلیل، در این مقاله قصد داریم به بررسی کامل و جامع اجاره و نکات مهم در تنظیم قراردادهای اجاره بپردازیم.

 آشنایی با قرارداد اجاره

قبل از هر چیز، بهتر است با تعریفی دقیق از قرارداد اجاره آشنا شویم. طبق تعریف قانون مدنی، قرارداد اجاره به این صورت تعریف می‌شود: “اجاره، یک قرارداد است که طبق آن، مستاجر حق استفاده از منافع عینی ملک را دریافت می‌کند”.

به عبارت ساده‌تر، قرارداد اجاره به معنای این است که طرف یک قرارداد، به ازای مبلغی پرداختی، مجوز استفاده از مزایای یک ملک را به طرف دیگر می‌دهد و در عوض مبلغی به عنوان اجرت دریافت می‌کند.

قرارداد اجاره در انواع مختلفی از جمله اجاره خانه، اجاره مغازه، اجاره دفتر کار و قرارداد اجاره با شرط تملیک نمایان است و به عنوان یکی از قراردادهای رایج و پرکاربرد در جامعه شناخته می‌شود.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید خانه در دماوند

آشنایی با ارکان قرارداد اجاره

ارکان قرارداد اجاره، با توجه به این قصد داریم همه چیز درباره قرداد اجاره را برای شما بازگو کنیم در زیر بیان شده است:

اجاره نامه؛ موردی که بین مالک ملک (موجر) و شخصی که می‌خواهد ملک را اجاره کند (مستاجر) منعقد می‌شود، به عنوان اجاره نامه شناخته می‌شود. این سند نوشتاری رابطه قانونی بین مالک و مستاجر را تعریف می‌کند.

تهیه قرارداد اجاره باید با دقت انجام شود؛ زیرا عدم دقت می‌تواند منجر به خسارات و ضررهای قابل توجهی برای هر یک از طرفین گردد. به همین دلیل، وکیل فرم‌های قرارداد اجاره را برای استفاده شما فراهم می‌کند تا بتوانید قرارداد اجاره ایمن و استانداردی داشته باشید.

موجر، صاحب ملک و منافع آن است. او طرف اول قرارداد اجاره است و منافع ملک خود از جمله آپارتمان یا خانه را در مقابل مبلغی که توافق شده است، به طرف دوم قرارداد و یا مستاجر اجاره می‌دهد.

مستاجر، طرف دوم قرارداد اجاره است که برای استفاده از منافع ملک مورد اجاره (از جمله استفاده از ملک) به موجر پرداخت مبلغی به عنوان هزینه یا اجرت الزامی است.

عین مستاجره؛ این بیانگر آنچه مورد اجاره است و مالکیت آن به مستاجر منتقل می‌شود.

مال‌الاجاره به شرحی اطلاق می‌شود که به عنوان هزینه اجاره توافق شده است.

اجرت‌المثل به معنای پرداخت مبلغی برای استفاده از یک مال یا ارائه خدمات مشابه بر اساس قیمت مشخصی است، بدون اینکه طرفین قبل از آن به توافقی رسیده باشند.

اجرت‌المسمی؛ اجرت‌المسمی به اجرتی اطلاق می‌شود که مبلغ آن قبل از امضای قرارداد توافق شده و مشخص است.

انواع قرارداد اجاره ای

همانطور که با همه چیز درباره قرداد اجاره آشنا شدیم، در این قسمت قصد داریم انواع قراردادهای اجاره را مورد بررسی قرار دهیم.

قرارداد اجاره به طور کلی به دو صورت قولنامه ای و رسمی منعقد می‌شود. معمولاً اجاره‌نامه به صورت قولنامه ای در بنگاه املاک انجام می‌شود و یا به صورت رسمی در دفتر اسناد رسمی منعقد می‌شود. هر یک از این روش‌ها بر اساس قوانین خاص خود عمل می‌کنند. به همین دلیل پیشنهاد می‌دهیم که با مشاور حقوقی خود مشورت کنید و دانش و اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید.

قرارداد اجاره به صورت قولنامه ای؛ گاهی اوقات طرفین قرارداد با استفاده از سندی معمولی اجاره‌نامه را تنظیم کرده و با توافق امضا می‌کنند.

در این نوع قرارداد اجاره، تمام توافقات ضروری به صورت نوشتاری در سه نسخه منعقد می‌شود و در نهایت این نسخه‌ها در اختیار مالک، مستأجر و مدیریت املاک قرار می‌گیرد.

اگر طرفین به هرگونه مشکلی بر خورد کنند، می‌توانند با استناد به این قرارداد به دادگاه‌های صالح مراجعه کنند.

قرارداد اجاره به صورت رسمی؛ اگر قصد تنظیم قرارداد اجاره را به صورت رسمی دارید، باید به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنید؛ زیرا این دفاتر مسئول ثبت رسمی این قراردادها هستند.

در این نوع قراردادهای اجاره، جزئیات قرارداد در برگه‌های مجزا درج می‌شود و موجر و مستأجر موظف هستند تا این برگه‌ها را امضا کنند و به آنها پایبند باشند.

انواع قرارداد اجاره ای

نکات مهم در فرم قرارداد اجاره ای

با توجه به همه چیز درباره قرداد اجاره، می توان گفت نکات مهمی در فرم های قرارداد وجود دارد که برای آشنایی و آگاهی بیشتر به آن ها اشاره می کنیم:

برای اجاره دادن یک ملک (خانه، آپارتمان یا مغازه)، شرط اساسی این است که موجر مالک آن ملک باشد. به عبارت دیگر، هیچ کسی به جز مالک و یا وکیل او نمی‌تواند ملک را به اجاره بدهد.

در عین حال، مستأجر می‌تواند مکانی که اجاره کرده است را به شخص دیگری اجاره دهد، مگر اینکه در قرارداد اجاره این حق از او سلب شده باشد.

تعیین مدت اجاره الزامی است. اگر در قرارداد اجاره مدت مشخصی مشخص نشود (مثلاً یک سال، دو سال یا چند ماه)، اجاره بی اثر است.

هر دو طرف قرارداد، یعنی موجر و مستأجر باید بالغ و عاقل باشند. به این معنی که کودکان غیر بالغ و افرادی که در حالت دیوانگی قرار دارند (محجورین)، نمی‌توانند ملک را به اجاره بدهند یا ملکی را اجاره کنند. تا این قسمت سعی کردیم همه چیز درباره قرداد اجاره را برایتان اشاره و بازگو کنیم.

بر اساس قانون روابط موجر و مستاجر مصوب سال ۱۳۷۶، قرارداد اجاره باید به صورت کتبی تنظیم شود و باید دو شاهد نیز زیر آن امضا کنند.

به علاوه، این قرارداد باید در دو نسخه تهیه شود تا موجر و مستأجر بتوانند از مزایای مقررات قانون روابط موجر و مستاجر مصوب سال ۱۳۷۶ بهره‌مند شوند.

بیشتر بخوانید: راهنمای جامع خرید زمین در دماوند

نحوه فسخ قرارداد

با توجه به همه چیز درباره قرداد اجاره، یک موردی نیز وجود دارد که فسخ قرارداد نام دارد. گاهی می تواند پیش بیاید که چگونه می‌توان قرارداد اجاره را فسخ کرد و تفاوت‌ها و شرایط فسخ قرارداد اجاره چیست؟ با توجه به همه چیز درباره قرداد اجاره، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

فسخ قرارداد توسط مستأجر؛ بطور عمومی، در قراردادهای اجاره، این موضوع ذکر شده است که اگر مستأجر تصمیم به فسخ قرارداد و لغو اجاره کرد، باید یک ماه قبل از لغو قرارداد به موجر اعلام کند.

با پرداخت مطالبات مالی بین موجر و مستأجر، قرارداد به پایان می‌رسد و موجر به عنوان پاداش حقوقی هزینه پیش پرداخت مستأجر یا چک تضمینی را دریافت می‌کند و مستأجر موظف است خانه یا مغازه را تحویل موجر نماید.

گاهی اوقات، ممکن است خانه یا مغازه ناتمام یا نقص داشته باشد؛ به عنوان مثال، موجر اعلام کند که خانه دارای سیستم گرمایش و سرمایش است، در حالی که در واقع چنین سیستمی وجود ندارد، یا موجر اعلام کند که خانه صد متر است در حالی که در واقع هفتاد متر است.

در این صورت، مستأجر می‌تواند قبل از انقضای قرارداد اجاره را لغو کند. شایان ذکر است که برای فسخ قرارداد، لازم است به املاک مراجعه شود.

فسخ قرارداد توسط موجر؛ در صورتی که مستأجر مکان اجاره را برای انجام فعالیت‌های غیرقانونی استفاده کند، موجر می‌تواند از طریق املاک درخواست لغو قرارداد را داشته باشد.

علاوه بر این، اگر مستأجر اقداماتی انجام دهد که منجر به خرابی و تخریب ملک شود، موجر می‌تواند از دادگاه درخواست ممنوعیت مستأجر کند. اگر ممنوعیت مستأجر ممکن نباشد، موجر می‌تواند قرارداد را لغو کند.

توافق بین موجر و مستأجر برای لغو قرارداد؛ اگر موجر و مستأجر توافق کنند با هم قرارداد را لغو کنند، این عمل را قطع قرارداد می‌گویند. در عمل، توافق دوطرفه می‌تواند به لغو هر قراردادی منجر شود.

کلام پایانی

همانطور که در ابتدای این مقاله به همه چیز درباره قرداد اجاره اشاره شد، ما با معنا و مفهوم قرارداد اجاره و جزئیات کلیدی در نحوه تنظیم این نوع قرارداد آشنا شدیم.

در انتها، باید بگوییم که بهترین روش برای جلوگیری از عواقب ناخواسته و نامطلوب از هرگونه تعامل و توافق، استفاده از وکیلان ماهر و با تجربه در تهیه قرارداد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *