اسکلت ساختمانی

اسکلت ساختمانی چه انواعی دارد؟

چکیده محتوای صفحه

اسکلت ساختمانی چه انواعی دارد؟

اسکلت ساختمانی تشکیل شده از مجموعه ای از عناصر سازه ای است که درکنار یکدیگر به نظام و سیستم خاصی از اتصالات، رفتار مشخصی را از خود نشان می دهند و بهینه سازی شده اند.

به عنوان مثال ، این اسکلت ها شامل دیوارهای برشی، دریچه های یاخته، ستون ها، بالکن ها، پشتیبان ها، سیستم های خمشی و … است. هدف اسکلت ساختمانی، ایجاد پایداری در ساختمان است. بدون اسکلت ها، ساختمان قابلیت تحمل ندارد و در معرض خطر ریزش و فروپاشی قرار دارد.

نقش اسکلت ساختمانی در ساخت و ساز

اسکلت ساختمانی به عنوان چهارچوب اصلی ساختمان به عنوان یک ساختمان قوی و پایدار عمل می‌کند. این اسکلت معمولا از مواد مانند بتن مسلح یا فولاد ساخته می‌شود و به عنوان اصلی‌ترین عنصر ساختمان شناخته می‌شود.

اسکلت ها وظیفه انتقال وزنه‌های ساختمان و تحمل نیروهای خارجی، پنجره‌ها، درها و دیوارها را برعهده دارد. با وجود اینکه نما و جزئیات داخلی ساختمان نیز مهم هستند، اما بدون یک اسکلت قوی و پایدار ساختمان نمی تواند نقشه‌ی عالی و پایداری داشته باشد.

نقش اسکلت ها در ساخت و ساز فراتر از ایجاد استقرار و پایداری ساختمان است؛ بلکه می‌تواند در بهبود کیفیت ساختمان، استفاده بهینه از فضا و کاهش هزینه‌های ساخت و ساز نیز مؤثر باشد. اسکلت ساختمانی به عنوان ستون‌ها و تیرها، به توزیع بارها و نیروها روی کل ساختمان کمک می‌کند و در نتیجه ساختمان را ایمن و پایدار نگه می‌دارد.

بیشتر بخوانید: تفاوت ملک تجاری با اداری

اسکلت های فلزی: پرکاربردترین انواع

اسکلت های فلزی یکی از پرکاربردترین انواع سازه‌های مصرفی در صنعت ساختمان است. این انواع اسکلت ها به دلیل ویژگی های منحصر به فرد خود، توسط مهندسان عمران بسیار ترجیح داده می شوند. فلزات مورد استفاده در این اسکلت ها از قبیل فولاد و آلومینیوم بوده که به دلیل مقاومت بالا، انعطاف پذیری، سبک بودن و قابلیت تحمل وزن ساختمان، دارای عمر زیادی هستند.

اسکلت های فلزی در بسیاری از ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند از جمله خانه های مسکونی، ساختمان های تجاری، پل ها، تأسیسات صنعتی و … این اسکلت ها با استفاده از اتصالات و پیچ و مهره های خاص، قابلیت اتصال به هم را دارند و از طریق بستری متراکم از سقف تا کف ساختمان انتقال وزن را به خوبی دارند.

اسکلت های فلزی: پرکاربردترین انواع

اسکلت ساختمانی چوبی: مزایا و معایب

اسکلت های چوبی برای بسیاری از معماری ها و ساختمان ها به عنوان یک راه حل ساخت ارزانتر و سریعتر از ساخت با بتن یا فولاد به کار گرفته می شوند. یکی از مزایای استفاده از این اسکلت ها در ساختمان ها، سبک بودن آنها است که باعث سهولت در حمل و نقل و همچنین شروع ساختمان می شود.

همچنین، چوب یکی از منابع طبیعی است که با به کارگیری آن بهبود در صورت زیبایی و دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان ایجاد می شود. با این حال؛ معایب استفاده از این نوع ساخت ساختمان ها نیز موجود است. اولین معایب این ساختمان ها، ضعف در برابر حریق است که باعث می شود که ساختمان به سرعت به دود و خاکستر تبدیل شود.

همچنین، چوب در برابر حشرات و رطوبت حساس است که می تواند منجر به تخریب و فساد شود. بنابراین، این نوع ساختمان ها نیاز به تعمیر و نگهداری دقیق برای انتخاب مواد بهینه، پوشش و روکش دارند.

اسکلت های مخلوط: کاربردها و استفاده‌ های آن‌ها

اسکلت های مخلوط یا اسکلت های ترکیبی، مواد سازنده ای هستند که از ترکیب دو یا چند ماده با خواص متفاوت تشکیل شده‌اند. استفاده از این نوع اسکلت‌ها در بسیاری از صنایع و کاربردهای مختلف جایگاه ویژه ای دارد. مهندسی عمران از ساختارهای مخلوط برای ساخت و ساز ساختمان ها استفاده می کند.

این ساختارها برای تقویت سازه ها و افزایش استحکام ساختمان نیز استفاده می شوند. همچنین، از این ساختارها در صنعت خودروسازی برای ساخت قطعات گردشگری استفاده می شود. ساختارهای مخلوط در این صنعت، مانند بدنه خودروها، جعبه گیربکس و جلوه گیری رنگ بر روی قطعات مورد استفاده قرار می گیرند.

در علوم پزشکی نیز از این اسکلت ها برای تولید ترمیم کننده های استخوان استفاده می شود. این ترمیم کننده ها با توجه به خواص هر یک از مواد تشکیل دهنده آن ها، کیفیت و سرعت بهبود عملکرد استخوان ها را افزایش می دهند.

سخن پایانی

در طراحی اسکلت ساختمانی، تکنولوژی های نوین به ابعاد بزرگتری در مقایسه با روش های قدیمی دست یافته اند. یکی از این تکنولوژی ها، استفاده از بتن مسلح با الیاف کربنی است. با اضافه کردن الیاف کربنی به بتن، مقاومت سازه در برابر نیروهای فشاری و کششی افزایش می یابد.

این روش از پنجه های تسلیح سنتی با پیچ گیری به جای جوشکاری استفاده می کند و نیاز به ساخت و نصب ساختمان هایی با فصل بندی های پیچیده را کمتر می کند. تکنولوژی دیگری که در طراحی ساختار ساختمانی جدید استفاده می شود، استفاده از ورق بارگذاری شده به جای پرچ و بولت است. این ورق ها با استفاده از فشار قوی حرارتی شکل می گیرند و در نهایت به سازه ای سریع و مقاوم تبدیل می شوند.

بیشتر بخوانید: طراحی و ساخت ویلا و ساختمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *