انواع ملک از نظر املاک

انواع ملک از نظر املاک

چکیده محتوای صفحه

انواع ملک از نظر املاک

انواع ملک از نظر املاک را تا چه اندازه می شناسید. این که هر ملکی چه نوع کاربری دارد، قطعاً موضوع مهمی به شمار می آید. هر مشاور املاکی قبل از هرکاری باید با انواع ملک آشنا باشد که بتواند به صورت تخصصی شما را در این زمینه راهنمایی کند. به همین دلیل، خالی از لطف هم نیست که شما در مورد انواع ملک هم اطلاعاتی در دست داشته باشید.

معرفی انواع ملک از نظر املاک

اگر بخواهیم به معرفی انواع ملک از نظر املاک بپردازیم، باید کاربری های مختلفی را در نظر بگیرید. املاک همیشه دسته بندی های مختلفی را برآورد می کند که صد درصد این دسته بندی قیمت های خاص خود را هم دارد. اگر با انواع ملک آشنا باشید، متوجه متغیر بودن انواع ملک هم خواهید شد. حال در مورد انواع ملک با شما بخواهیم صحبت کنیم، می توانید به موارد زیر توجه کنید که شامل:

·         زمین

زمین یکی از انواع ملک از نظر املاک است. زمین معمولاً به محلی گفته می شود که هیچگونه ساخت و ساز و احداثی در آن انجام نشده است. عمدتاً زمین می تواند کاربری های مختلفی هم داشته باشد. امروزه خرید زمین به شدت مورد استقبال قرار گفته است. به گونه ای که برخی برای سرمایه گذاری خود، خرید زمین را در اولویت قرار می دهند. ویژگی های متفاوتی را برای زمین می توان در نظر گرفت؛ چراکه زمین می تواند تپه ای باشد یا از فرسایش بسیار زیادی برخوردار شود.

·         مجتمع مسکونی

یکی دیگر از انواع ملک از نظر املاک مجتمع مسکونی نام دارد. به هر حال، طبق آن چه که شاهد آن هستیم، امروزه بسیار جمعیت رو به رشد است. بسیاری از مردم تمایل پیدا کرده اند که در مجتمع های مسکونی سکونت داشته باشند. عمدتاً یک مجموعه مسکونی که حداقل 20 واحد آپارتمانی داشته باشد، به عنوان مجتمع مسکونی از آن می توان یاد کرد. نظم و انضباطی که در این مجتمع ها وجود دارد، قطعاً شما را از از انتخابی که برای زندگی دارید، ناامید نخواهد کرد. امکاناتی نظیر استخر، نگهبان، لابی و… را برای این مجمتع های مسکونی می توان در نظر گرفت.

مجتمع مسکونی

·         ملک اداری

فعالیت اداری در یک آپارتمان همراه با مجوز باعث می شود که به کاربری آن ملک، اداری بگویند. معمولاً در این ملک شما با تابلوهایی روبرو می شوید که به کار و فعالیت گروه مورد نظری که در ملک در حال فعالیت هستند، مرتبط می شود و به همین دلیل، رفت و آمد زیادی را باید در نظر گرفت.

بیشتر بخوانید: خرید و فروش زمین در آینه ورزان دماوند

·         ملک تجاری

ملک تجاری در بین انواع ملک از نظر املاک ملکی است که به رو به خیابان است و باید مجوز تجاری داشته باشد. در این ملک عمدتاً مردم به خرید و فروش می پردازند. اخذ مجوز تجاری یکی از شروطی است که برای این ملک برآورده می شود و فروشندگان این حق را دارند که تابلویی را مبنی بر نوع فعالیت خود نصب کنند.

·         مغازه

مغازه همانند ملک تجاری به خرید و فروش اجناس مربوط است ولی با ملک تجاری تفاوتی هم دارد. این تفاوت به این صورت است که به صورت کامل، نمای دخلی مغازه را می توان مشاهده کرد و یک راه دسترسی به فضای بیرونی هم دارد. ملک تجاری معمولاً در طبقات جای می گیرد، در صورتی که ورودی مغازه مشاع است.

·         مستغلات

در دسته بندی انواع ملک از نظر املاک مستغلات را هم باید جای دارد. مستغلات به جمع ملک می گویند که به دارایی های فیزیکی مربوط است. انواع زمین مانند زمین کشاورزی، آب های زیرزمینی و… همگی جزء مستغلات هستند. معمولاً برای استفاده کارگاه های تولیدی از این نوع ملک مردم استفاده می کنند.

·         ویلایی

ملک ویلایی را همه ما با حیاط هایی بسیار وسیع می شناسیم. تعداد طبقات این نوع ملک کمتر از 2 طبقه است و حداقل همان 2 طبقه را می توان در نظر گرفت. ملک های ویلایی بهترین گزینه برای سرمایه گذاری هستند؛ چرا که هر سال با توجه به موقعیت جغرافیایی می توان به اجاره دادن این نوع ملک ها پرداخت. امکانات زیادی در ملک های ویلایی وجود دارند که حیاطی باز و خصوصی اولین مشخصه ای است که می توان بر شمرد.

·         کلنگی

زمین کلنگی را در بین انواع ملک از نظر املاک هم شنیده اید. این نوع زمین قابلیت استفاده ندارد و می توان آن را تخریب کرد و از نو ساخت. آب و هوایی که در منطقه حاکم است، اگر مساعد نباشد باعث به وجود آمدن چنین ملکی می شود و البته برخی از پیمانکاران برای سود بیشتر خود از مصالح و متریال های نامرغوب استفاده می کنند و این خود باعث می شود تا ملک مورد نظر دچار خرابی در کوتاه مدت شود ولی نکته ای که وجود دارد، این است که برای بازسازی این چنین ملک هایی می توان از تسهیلات ویژه ای استفاده کرد.

·         آپارتمان

زمانی که ملکی یک حیاط، ورودی اصلی، راه پله و… مشترک داشته باشد و چندین طبقه را در ملک مورد نظر بتوان مشاهده کرد، انواع ملک از نظر املاک آن را آپارتمان معرفی می کند. آپارتمان می تواند 2 طبقه یا بیشتر باشد. آپارتمان خود انواع مختلفی را شامل می شود که می توان کاربری های مختلفی را انتظار داشت.

سخن پایانی

به بررسی انواع ملک از نظر املاک پرداختیم. این چنین شما متوجه شده اید که چرا قیمت های مختلفی را باید برای خرید انواع ملک در نظر بگیرید؛ چراکه هر نوع ملکی از کاربری متغیری برخوردار است. به هر حال، توصیه ما به شما این است که در این زمینه با مشاورین ما بیشتر در ارتباط باشید.

بیشتر بخوانید: اسکلت ساختمانی چه انواعی دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *