بهترین روز برای خرید خانه از نظر اسلام

بهترین روز برای خرید خانه از نظر اسلام

چکیده محتوای صفحه

بهترین روز برای خرید خانه از نظر اسلام

در مورد بهترین روز خرید خانه از نظر اسلام آیات و روایات متعدی بیان شده است و سفارش شده که خرید خانه در آن روزها خوش یمن تر بوده و برکات زیادی به همراه می آورد. با توجه به اینکه برخی روزها یا ماه های سال نسبت به برخی دیگر آثار و برکات بیشتری به همراه دارند، لذا توصیه شده است که برای امور خیر نظیر خرید خانه بهتر است در آن روزها اقدام نمایید. آن روزها یا ماه ها روزهای سعد و خوش یمنی بوده و هر اقدام خیری که در آن روزها صورت گیرد تاثیر مثبتی داشته و نتیجه و عملکرد بهتری برای افراد به همراه دارد.

بهترین روز برای خرید خانه از نظر اسلام چه روزهایی هستند؟

با توجه به موارد گفته شده در خصوص بهترین روز برای خرید خانه از نظر اسلام می توان اذعان داشت که بهترین روز روزی است که برکات و آثار بیشتری داشته باشد. اینکه چه روزی خوب و سعد بوده و آثار و برکات بیشتری دارد مبنای علمی داشته و بر اساس صور فلکی و علم نجوم اثبات شده است.

بنابر استدلال های علمی و فقهی آن روزها روزهای مبارکی بوده و استعدادها و ظرفیت های نهفته بیشتری دارند، همانطور که آیات قران در روزهای خاصی نازل شده و آن روزها از برکات بیشتری نسبت به سایر روزهای دیگر برخوردار هستند.

یا اینکه دعا و شب زنده داری در شب های قدر از آثار و نتایج بهتری نسبت به روزهای دیگر برخوردار بوده و میزان استجابت دعا در آن روزها بالاتر می باشد. حال با توجه به تعاریف بالا می توان گفت که بهترین روز برای خرید خانه از نظر اسلام روزهایی است که در آن اعیاد و مراسم فرخنده دینی وجود داشته باشد. به عنوان مثال: روزهای سوم و پنجم نیمه شعبان، روز پانزدهم ماه مبارک رمضان، هفدهم ربیع الاول و بیستم جمادی آخر جزو بهترین روز برای خرید خانه از نظر اسلام هستند.

بهترین روز برای خرید خانه از نظر اسلام چه روزهایی هستند؟

جهت ارتباط با کارشناسان ما از طریق شماره زیر تماس حاصل فرمایید

آداب و شرایط خرید خانه از نظر اسلام

حال که با بهترین روز خرید خانه از نظر اسلام آشنا شدیم بهتر است در اینجا به چند مورد از مهمترین آداب خرید خانه و شرایطی که لازم است در خرید خانه به آن توجه نمایید نیز می پردازیم.

از مهمترین آداب و یا نکاتی که قبل و یا بعد از خرید خانه لازم است به آن دقت و توجه بالایی داشته باشید مواردی به شرح زیر می باشد:

  1. در هنگام خرید و یا فروش خانه حدود شرعی را رعایت نمایید.
  2. طمع در خرید خانه نداشته باشید، در نظر گرفتن سود و منفعت و طمع کردن علاوه بر اینکه سبب به رنج افتادن دیگران می شود باعث از بین رفتن برکات نیز خواهد شد.
  3. به مکانی که قرار است در آنجا خانه بخرید یا بسازید توجه کنید که اهل محل و ساکنین آن از خلق و خوی خوب و سلامت روان بالایی برخوردار باشند.
  4. وقتی خانه ای خریدید با مردم آن محله به خصوص افراد پیر و ناتوان و کودکان با عطوفت و مهربانی بیشتری رفتار کنید.

حال که با بهترین زمان برای خرید خانه در اسلام و همچنین برخی از مهمترین آداب خرید خانه آشنا شدیم لازم است در اینجا درباره مهمترین شرایط یک خانه خوب از نظر اسلام توضیحات مختصری را خدمتتان ارائه دهیم.

از مهمترین شرایط یک خانه خوب که در اسلام و روایات امامان به آن اشارات متعددی شده است می توان به داشتن مساحت مناسب و کافی برای اهل خانه، استحکام بالای بنا و ارتفاع مناسب آن، تسهیلات و امکانات رفاهی خوب اما نه در حد اشرافی و تجملاتی، امنیت بالای خانه و توجه به وضعیت معابر و پیاده روها اشاره کرد.

آداب و شرایط خرید خانه از نظر اسلام

نظر ائمه در مورد شرایط خرید خانه

علاوه بر بهترین روز برای خرید خانه از نظر اسلام در آیات و روایات متعددی که از ائمه نقل شده در مورد شرایط خرید خانه نیز سفارش هایی شده است که ادامه مقاله به مهمترین آنها اشاراتی خواهیم داشت.

یکی از روایات که مربوط به امام صادق است نقل می کند که حتما باید محیط مناسبی برای خرید خانه انتخاب نموده و به نوع برخورد و خلق و خوی همسایه هایی که در آن محیط زندگی می کنند نیز توجه داشته باشید.

در یکی از روایاتی که از حضرت علی علیه اسلام نقل شده است ایشان علاوه بر تاکید بر همسایه خوب یا همنشینان خوب فرموده اند که به وسعت منزل خریداری شده دقت کرده و سعی کنید خانه ای را خریداری نمایید که از حیاط بزرگ تری برخوردار بوده و یا وسعت جلوی خانه بزرگتر باشد، چرا که میزان برکات بیشتری به همراه می آورد.

حال که به بهترین روز برای خرید خانه از نظر اسلام پرداختیم مورد دیگری که در اسلام و روایات بسیاری از ائمه به آن ذکر شده است توجه به وسعت خانه می باشد، وسعت خانه باید به گونه ای باشد که خیلی تنگ نبوده و بتوان به راحتی در سکونت داشت و همچنین فضای کافی برای پذیرایی از میهمان را نیز داشته باشد.

خرید خانه های با وسعت خیلی زیاد نیز مذمت شده و گفته شده است که کسانی که خانه ها و بناهای خیلی بزرگ و غیر متعارف خریداری می کنند یا می سازند در روز قیامت ملزم به حمل آن خواهند شد.

سخن پایانی

در خصوص بهترین روز برای خرید خانه از نظر اسلام و ائمه معصوم به موارد زیادی اشاره شده است، چرا که خرید خانه در برخی روزها خوش یمن بوده و آثار و برکات زیادی برای خریدار آن به ارمغان می آورد.

به طور کلی از بهترین روزهایی که جهت خرید خانه مناسب تر هستند و در آیات و روایات متعدد نیز به آن پرداخته شده است می توان به روزهایی که در آن اعیاد و جشن های مذهبی وجود دارند نظیر روز نیمه شعبان، هفده ربیع الاول، بیستم جمادی الاخر و برخی روزهای دیگر اشاره کرد.

این روزها طبق محاسبات نجومی و صور فلکی جزو روزهای سعد به شمار رفته و هر اقدام خیری از جمله خرید خانه مبارک و خوش یمن می باشد.

علاوه بر توجه به بهترین روز برای خرید از نظر اسلام، توجه به شرایط خرید خانه نیز از اهمیت بیشماری برخوردار می باشد، از این رو از مهمترین شرایطی که یک خانه مناسب باید داشته باشد یکی مناسب بودن محیط سکونت و داشتن همسایه های خوب و با ایمان بوده و دیگری داشتن امکانات رفاهی مناسب و امنیت بالای خانه می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *