تعمیرات مسکن

چکیده محتوای صفحه

تعمیرات مسکن

امروزه در بین روابط مستاجر و صاحب خانه ها ، شاهد یک سری از مسائل هستیم که همه آن ها مربوط به تعمیرات و بازسازی تجهیزاتی که ملک ها دارند هستند. مسائل مربوط به ملک ها بسیار می باشند اما مهم ترین آن تعمیرات مسکن است ، که اگر روزی مشکلی به وجود آمد برای ملک باید فرد مستاجر این را بدانید که تعمیر های مسکن که شما ساکن آن هستید بر عهده چه کسی است؟ و دیگر از این مسئله خیالتان راحت باشد و استرسی را نداشته باشید. ما هم در این مقاله قصد داریم که برای شما از این مسئله تعمیرات مسکن که بسیار نکته ای قابل توجهی است ، اطلاعاتی کاربردی و مناسب شما را ارائه بدهیم.

با چند مورد از مشکلات ملک ها آشنا شوید

همه می دانیم که ملک ها همگی یک سازه ای هستند و ممکن است که در برابر چه شرایط طبیعی و چه شرایطی غیر طبیعی روزی دچار مشکل و ایرادی شوند ، که این ها نیاز مند به تعمیرات می باشند.

مشکلاتی که برای هر ملکی چه آپارتمانی و تجاری و اداری و ویلایی و خدماتی و غیره به وجود می آیند ، بسیار دارای تنوع ها و تعدد های زیادی هستند ، هر کدام جزو دسته ای قرار می‌گیرند و از همه مهم تر و واجب تر این نکته است که در اسرع وقت سریعا آن ها را حل کنید ، تا مشکل جدیدی به وجود نیاورند.

چند مورد از مشکلات ملک ها عبارتند از  :

  • یک : خراب شدن شوفاژ ها
  • دو : چکه کردن سقف های ملک به دلیل بارش باران و یا برف
  • سه : ترکیدگی لوله های آب
  • چهار : نم دادن و زرد شدن گچ دیوار ها
  • پنج : سیاه شدن رنگ سقف و دیوار های آشپزخانه
  • شش : خراب شدن ایزوگام
  • هفت : خرابی درب پارکینگ
  • هشت : کار نکردن آسانسور
  • نه : شکستن شیشه پنجره ها
  • ده : اتصالی در برق های ساختمان

در صورت به وجود آمدن مشکلاتی برای مسکن ، تعمیرات مسکن بر عهده چه کسی است؟

توجه داشته باشید که مشکلات و تعمیرات که ممکن است برای هر منزلی به وجود بی آید ، به دو دسته جزئی و دسته کلی تقسیم می شوند.

بر اساس هر کدام از این تعمیرات جزئی و تعمیرات کلی است ، که پرداخت هزینه و تعمیرات مسکن بین مستاجر و صاحب ملک تقسیم می شوند.

از همین سو یک قانونی در این مورد وجود دارد که برای تعریف مشخصی می توان گفت که ، در تعمیرات کلی مسکن صاحب خانه است که باید پیگیر رفع آن مشکلات بپردازد ، و در تعمیرات جزئی مسکن مستاجر نیز می تواند به رفع آن ایرادات بپردازد.

تعمیراتی که جزئی باشند و علت به وجود آمدن آن ها خوده مستاجر باشند می شوند تعمیرات جزئی ، که باید خود مستاجر برای راحت زندگی کردن در آن ملک سریعا به حل آن ها بپردازد ، اما تعمیراتی که کلی هستند بیشتر به دلیل خراب شدن خود آن وسیله است که تعمیرات آن به عهده صاحب خانه است.

به همین دلیل است که هر کسی که خانه ای را اجاره و یا رهن می کند ، در این فکر است که خودش و یا صاحب ملک باید تعمیرات را انجام دهند ، در قوانین برای ثبت قرارداد نامه ای بین آن ها می شود که این نکات را دقت و شرایط را مطلعه شوند ، تا در صورت مشکل بحثی به وجود نیاید.

آیا صاحب ملک به تعمیرات مسکن بپردازد هزینه را از مستاجر کم می کند؟

پاسخ به این سوال بسیار کلیدی و مهم خیر می باشد  ، چرا که در قسمت بالا گفتم که  ایراداتی هستند ، که بر عهده صاحب ملک  است که باید آن ها را  تعمیر کند ، و دیگر هیچ ربطی به فرد  مستاجر ملک ندارد و هزینه ای را از پول رهن و یا اجاره که در دست دارد از آن ها کم و کسری  نخواهد شد.

فقط اگر ایراداتی که خود مستاجر باعث به  وجود آمدن آن ها شده باشد ، باید به طور کامل تمامی هزینه ها را خود پرداخت کند ، و آن ها ربطی به صاحب ملک ها ندارد و حتی گاهی نیز آن ها از این تعمیر با خبر نخواهند شد.

سخن آخر

سعی کردیم که در این مقاله راجع به اینکه چه سری از مشکلات ممکن است برای ملک ها به وجود آید ، و از طرفی نیز تعمیرات مسکن و هزینه های رفع این مشکلات بر عهده چه کسی است ، و صاحب خانه و یا مستاجر ، مطالبی مفید و مختصری را مطرح کنیم تا با خواندن این مقاله و مطالب بدانید ، که گاهی اوقات برای یک سری از مشکلات باید مستاجر به دنبال حل آن باشد ، و گاهی اوقات یک سری دیگر از ایرادات هست که باید به خود صاحب خانه گفت که آن به دنبال رفع سریع آن باشد.

املاک محمد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *