تفاوت ساختمان‌های شمالی و جنوبی

تفاوت ساختمان‌های شمالی و جنوبی

چکیده محتوای صفحه

تفاوت ساختمان‌های شمالی و جنوبی

شناخت معماری ساختمان‌های شمالی و جنوبی، حوزه‌ای از تفاوت‌ها را نشان می‌دهد که برخی فاکتورهای زندگی ساکنان ساختمان‌ها را نیز شکل می‌دهد. در اینجا به تفاوت ساختمان‌های شمالی و جنوبی می‌پردازیم و جنبه‌هایی از نور و امنیت تا دما و موارد دیگر را بدیهی می‌سازیم.

تفاوت ساختمان شمالی و جنوبی از نظر ورودی

ساختمان‌های شمالی از طریق ورودی‌هایی که به حیاط باز می‌شود به قسمت خروجی خانه راه دارد. در حالی که ساختمان‌های جنوبی مستقیماً به داخل ساختمان باز می‌شود و حیاط‌ خانه در جنوب خانه واقع شده ‌است. تفاوت ساختمان‌های شمالی و جنوبی بر جنبه‌های مختلف زندگی ساکنان ساختمان تأثیر می‌گذارد.

بیشتر بخوانید: انجام دیوار چینی باغات دماوند

تفاوت روشنایی در نورگیر واحد‌ها

در این بخش تفاوت ساختمان‌های شمالی و جنوبی را در نورگیر واحد‌ها بررسی می‌کنیم. خانه‌های جنوبی از درخشش نور طبیعی از هر دو طرف یعنی هم از طرف حیاط و هم از طرف خیابان یا کوچه بهره می‌برند و از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید بهره‌مندند. در مقابل، ساختمان‌های شمالی نورگیر کمتری دارند و فضای داخلی آن اغلب دارای نورگیرهایی مثل پاسیو و حیاط خلوت است. این نابرابری اولویت ساکنان را به سوی فضای داخلی روشن و نورگیر بیشتر سوق می‌دهد.

تفاوت روشنایی در نورگیر واحد‌ها

نکات امنیتی

در این قسمت تفاوت ساختمان‌های شمالی و جنوبی را در امنیت بررسی می‌کنیم. نکات امنیتی تا حد زیادی بر اولویت بین دو انتخاب ساختمان‌های جنوبی و شمالی است، تأثیر می‌گذارد. خانه‌های جنوبی از نظر امنیت بهتر است زیرا نحوه ساخت آن مانع ورود مستقیم از محل ورودی می‌شود. حیاط خانه‌های شمالی اگرچه فضای آرام و دلنشین‌تری دارند، اما ناخواسته خسران‌پذیر بوده و مشکل‌ساز است.

آب و هوا

تنظیم دما تفاوت قابل توجه دیگری است. خانه‌های شمالی با قرار گرفتن در معرض نور مستقیم به فضای بیرونی، نوسانات دمایی قابل توجهی را در طول سال دارد. برعکس، خانه‌های جنوبی از عایق داخلی بهره‌مندند که سازه‌های مجاور ایجاد می‌کنند. این ویژگی مستلزم شیوه‌ جدید کنترل آب و هوا، مانند سیستم عایق و نمای پیشرفته برای خانه‌های شمالی است.

گرد و غبار و آلودگی

در این قسمت تفاوت ساختمان‌های شمالی و جنوبی را در مقدار نفوذ گرد و غبار در هر یک را بررسی می‌کنیم. اثر محیطی عامل دیگری است که باید در نظر داشت. خانه‌های شمالی با وجود حیاط‌های دلباز و دلنشین، بیشتر در معرض گرد و غبار و آلاینده‌ها هستند. خانه‌های جنوبی که کمتر در معرض محیط بیرونی قرار دارند، از یک پاکیزگی نسبی برخوردارند. برای کاهش این مشکل، نیاز به انتخاب و نصب دقیق پنجره و همچنین می‌توان از درزگیر در و پنجره استفاده کرد.

سر و صدا

در این قسمت تفاوت ساختمان‌های شمالی و جنوبی را در سر و صدا بررسی می‌کنیم. آلودگی صوتی برای اکثر مردم ناراحت‌کننده و همینطور موجب بر هم زدن آرامش است. در حالی که خانه‌های جنوبی به دلیل موقعیت مکانی خود از آرامش نسبی برخوردارند، خانه‌های شمالی، به ویژه آن‌هایی که رو به خیابان یا کوچه‌های شلوغ و پر رفت و آمد هستند، با نفوذ صدا همراه است. پنجره‌های دو جداره، مانع صوتی موثری برای کسانی که خانه‌های شمالی را انتخاب می‌کنند است.

اولویت و ارزش

انتخاب بین این دو صرفاً مربوط به نقشه نیست، بلکه بودجه و اولویت شخصی است. خانه‌های شمالی فضایی بی‌نظیر و ارتباطی با فضای بیرون دارند که برخی صاحبخانه‌ها علیرغم معایب احتمالی آن را بهتر می‌دانند. می‌توان گفت واحدهای رو به حیاط در خانه‌های شمالی جذابیت بیشتری داشته و طرفداران زیادی دارند؛ چرا که برخی افراد ترجیح می‌دهند با نور مصنوعی لامپ‌، در طول روز فضای خانه را روشن کنند اما در نظر داشته باشید که خانه‌های با نورگیر بهتر نسبت به سایرخانه‌ها قیمت گران‌تری دارند چون فضای داخلی آن روشن‌تر و امنیت آن بیشتر است.

معایب ساختمان‌ های شمالی و جنوبی

عیب های ساختمان‌های شمالی:

  • ورود گرد و خاک به دلیل همجواری با خیابان یا کوچه و حیاط
  • نفوذ سرما و گرما به ساختمان‌
  • واحدهای پشتی فاقد نور کافی
  • وجود سرو صدای زیاد

معایب ساختمان جنوبی:

  • وجود نور در ساعات کمتری از روز
  • روشن کردن نورهای مصنوعی برای تامین روشنایی خانه در طول روز

حرف آخر

با برخورداری از جمعیت زیاد در شهرهای بزرگ، ساخت و ساز نسبت به شهر‌های دیگر افزایش دارد، در نتیجه افراد به دنبال خانه‌هایی هستند که ویژگی‌های خوبی داشته باشد. یکی از این نکات مهم هنگام بازدید خانه، توجه به شمالی جنوبی بودن آن است. شما نیز به عنوان یک خریدار باید در این حیطه آگاهی لازم را داشته باشید.

هر کدام از ویژگی‌ها را باید صبق سلیقه خود بررسی کرده تا در نهایت انتخاب درستی داشته باشید. موضوع برتری و تفاوت ساختمان‌های شمالی و جنوبی به اولویت‌های فرد خلاصه می‌شود. هر کدام مجموعه‌ای از مزایا و مشکلات خاص خودش را دارد. در حالیکه ساختمان‌های شمالی جدا از حیاط و نور کمتری را دارد، خانه‌های جنوبی فضای داخلی روشن‌تر و امنیت بیشتری دارند. در نهایت،  ارزیابی کامل سبک زندگی، بودجه، و اولویت‌های معماری، روند تصمیم‌گیری را مشخص می‌کند.

بیشتر بخوانید: خرید و فروش باغ ویلا در آیینه ورزان دماوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *