تنظیم اجاره نامه

تنظیم اجاره نامه چگونه است؟

چکیده محتوای صفحه

تنظیم اجاره نامه چگونه است؟

امروزه انواعی از ملک ها را به عنوان های مانند اجاره و رهن افراد می توانند برای خود بگیرند، که هر کدام دارای شرایط های هستند. ممکن است برای هر فردی در این زمینه سوالی پیش بیاید که انجام و مراحل اجاره نامه چگونه است؟، و باید به چه قوانینی دقت کرد در طی انجام مراحل این نوع از عملکرد در انجام قرارداد نامه های ملک. ما هم قصد داریم که برای شما در این مقاله از این تنظیم اجاره نامه و مراحلی که دارد، اطلاعاتی کاربردی و موثری را ارائه بدهیم.

 بیشتر بخوانید: مشاوره رایگان برای خرید باغ ویلا در دماوند

اجاره به چه معنا می باشد؟

همانطور که میدانید برای اجاره کردن هر نوع ملکی اعم از تجاری، و ویلایی، و آپارتمانی، و غیره باید از دو روش رهن و یا اجاره کردن که وجود دارند، استفاده کنید.

در روش اجاره کردن و یا اجاره ملک ها به طور کلی به این معنا است که ملک را برای مدتی که نیاز دارید و مورد پسند شما قرار گرفته است، به طور مثال یک سال و دو سال که به طور حداقل می باشند، و ممکن است بیشتر و یا کمتر نیز وجود داشته باشد اما به طور معمول در همین مدت زمانی خواهد بود، اجاره می کنید که باید مبلغی را به عنوان یک قرار داد به صاحب ملک بدهید و از طرفی نیز هر ماه باید یک مبلغی را نیز به عنوان اجاره بها به آن پرداخت کنید که این مبلغ در طول مدت کل اجاره ثابت می باشد، همچنین به این نکته ی مهم هم دقت کنید که اجاره نامه ها به دو صورت هستند، یک روش دستی و دو روش محضری نیز تقسیم بندی شده اند.

با مراحلی که تنظیم اجاره نامه دارد آشنا شوید

دقت داشته باشید که مراحلی برای انجام و تنظیم اجاره نامه وجود دارد، که حتما باید قبل از انجام این کار به این نکات و مواردی که در این قسمت با آن ها آشنا می شوید دقت کنید و با رعایت کردن آن ها است که می توان به یک ثبت اجاره نامه ی درست و صحیحی رسید.

مراحل صحیح تنظیم اجاره نامه عبارتند از :

 • وجود دو شاهد از هر دو طرف مستاجر و صاحب خانه برای ثبت قرارداد اجاره نامه لازم است
 • حتما باید ثبت سند یا اجاره نامه رسمی و قانونی باشد
 • حتما باید در دفتر اسناد رسمی که دارای رسمیت است به انجام قرار داد پرداخت
 • آدرس و نشانی و نقشه ملک مورد نظر به طور دقیق و کامل در برگه ی قرارداد ثبت شود
 • هر دو طرفه مستاجر و صاحب ملک باید حتما همراه خود از اصل و کپی تمامی مدارک خود داشته باشند

با مراحلی که تنظیم اجاره نامه دارد آشنا شوید

در تنظیم اجاره نامه چه مواردی باعث تعیین رنج قیمتی برای اجاره ملک می شود؟

همیشه برای انجام هر نوع از معامله ای که می خواهد انجام شود، یک مورد مهمی به نام رنج قیمتی وجود دارد که ارزش مالی آن ملک را برای ما مشخص خواهد کرد.

از طرفی نیز برخی از موارد هستند که باعث افزایش و یا کاهش در رنج قیمتی ها می توانند باشند که لازم است با این موارد مهم آشنا شوید.

موارد تعیین کننده ی رنج قیمتی در ارزش ملک عبارتند از :

 • موقعیت مکانی
 • متراژ و زیر بنا
 • امتیازاتی مانند برق و گاز و تلفن و آب
 • استخر
 • دوربین مدار بسته
 • تعداد اتاق ها
 • تعداد سرویس بهداشتی و حمام
 • داشتن بالکن و یا تراس
 • داشتن پارکینگ

رهن بهتر است یا اجاره ؟

اگر بخواهیم از بین رهن و یا اجاره ی ملک ها یک مورد را به عنوان بهتر بودن و برتری داشتن و سازگار تر برای شرایط افراد انتخاب کنیم، می توانیم بگوییم که هر دو دارای ویژگی و شرایط خاص خود می باشند اما بالاخره رهن به نسبت اجاره بهتر است و افراد بیشتر می توانند با این مورد کنار بیایند.

چرا که در رهن نیاز نیست هر ماه به پرداخت اجاره بها و فکر مشغولی دچار شوید، و تا پایان قرارداد دیگر راحت هستند و فقط یک مبلغی یه طور کلی به عنوان رهن پرداخت کرده اید، که این می تواند بیشتر به نفع شما باشد و در این مورد نیز هر مقدار مرتیکه نیاز داشته باشید می توانید تعداد سال را در تنظیم اجاره نامه قید کنید.

سخن آخر

سعی کردیم که در این مقاله راجع به اینکه تنظیم اجاره نامه چگونه انجام می شود و معنای آن چیست مطالبی مفید و مختصری را مطرح کرده باشیم تا با مطالعه این مقاله بدانید که همیشه برای انجام هر قرارداد نامه ای مانند اجاره نامه به یک سری از موارد نیاز مند هستند و باید به آن ها توجه کنید.

بیشتر بخوانید: بررسی برای خرید ملک دماوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *