راهنمای خرید و فروش آپارتمان

چکیده محتوای صفحه

راهنمای خرید و فروش آپارتمان

امروزه برای خرید و فروش آپارتمان معمولاً در مبایعه نامه، 30 الی 40 روز از تاریخ قرارداد را برای انتقال سند رسمی در نظر می گیرند.خرید و فروش آپارتمان کار سختی نیست، اگر بدانید که چگونه و کجا باید این پروسه را دنبال کنید. امروزه با پیشرفت صفحات وب، شما میتوانید به صورت آنلاین به دریافت خدمات این چنینی بپردازید. مشاورین بنگاه املاکی به صورت آنلاین کلیه اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار میدهند. ولی در ادامه ما بیشتر به بررسی قوانین و نکات مهم در این حوزه اشاره می کنیم.

سند ملک را در هنگام خرید و فروش آپارتمان بررسی کنید

معامله آپارتمان آن چنان که فکر می کنید کار ساده ای نیست. به همین دلیل به افراد ماهر و کاربلد در این حوزه باید مراجعه کنید. آپارتمانی که شما قصد خرید یا فروش آن را دارید، باید دارای شناسنامه باشد و کلیه مشخصات آپارتمان در اداره ثبت ملی شهر مورد نظر به ثبت رسیده باشد.

شناسنامه که به قول معروف به سند ملک معروف است، چنانچه مفقود یا مخدوش شده باشد، شما به راحتی ضمن ماجعه به دفتر ثبت اسناد و املاک می‌ توانید، مجدداً سند ملک را تهیه کنید. پس با این وجود فروشنده  نمی تواند بهانه ای داشته باشد که سند گم شده است و … .

شما هم هنگام فروش آپارتمان لازم نیست دغدغه خاصی بابت سند خانه که گم شده و یا با هر مشکل دیگری روبرو شده است، مواجه شوید، خریدار و فروشنده هر کدام باید به صحت سند ملک مطمئن باشند تا روند خرید و فروش آپارتمان با مشکلی روبرو نشود.

برای خرید و فروش آپارتمان از مشاورین املاک باتجربه کمک بگیرید

برای معامله آپارتمان سعی کنید با مشاورین املاک معتمد، با سابقه و با تجربه در ارتباط باشید؛ چرا که متاسفانه برخی تنها دلال هستند و  به کسب سود خود فکر می کنند. اما اگر شما از یک مشاور املاکی با تجربه در این حوزه کمک بگیرید، مسئولیت فروش و خرید خانه را به وی سپرده و این چنین است که می توانید در کوتاه ترین زمان ممکن خرید و فروش ملک را به پایان برسانید. کلیه اطلاعات به دست آمده را با صحت و اطمینان کامل هم مورد بررسی قرار دهید. امروزه وبسایت های اینترنتی در این زمینه می‌توانند به کار شما آیند.

بازدید آپارتمان

در حال حاضر دیگر لازم نیست تا مدت زمان زیادی را برای بازدید خانه در نظر بگیرید؛ چرا که با وجود خدمات آنلاین شما به راحتی با مشاهده ویدیو و تصاویر ملک مورد نظر، می توانید آپارتمان را مورد بررسی قرار داده و سپس با مشاورین املاک به صورت اینترنتی در مورد قیمت صحبت کنید.  این چنین از اتلاف وقت هم جلوگیری به عمل می آید  و در کوتاه ترین زمان ممکن عملیات خرید و فروش آپارتمان به پایان می رسد.

مبایعه نامه را بررسی کنید

مبایعه نامه باید کاملاً مکتوب شود و با حضور مشاور املاک متن قرارداد به صورت توافق شده مورد بررسی قرار گیرد. امروزه برای خرید و فروش آپارتمان معمولاً در مبایعه نامه، 30 الی 40 روز از تاریخ قرارداد را برای انتقال سند رسمی در نظر می گیرند. چنانچه خریدار و فروشنده در مهلتی که مقرر شده است، به انتقال سند رسمی اقدام نکنند، مشمول پرداخت جریمه خواهند شد و معامله به نفع طرف مقابل حق فسخ شدن دارد. توجه به مبایعه نامه یکی از نکات مهمی است که متأسفانه برخی با آن آن چنان که باید و شاید آشنایی ندارند و به همین دلیل با مشکلات ریز و درشت زیادی روبرو می شوند.

انتقال سند از فروشنده به خریدار در هنگام خرید و فروش آپارتمان

یکی از مهم ترین بخش های معامله ش آپارتمان انتقال سند از فروشنده به نام خریدار است که بهتر است بدانید این پروسه چندان پروسه آسانی نیست و تا حدودی می توان گفت وقت گیر است. به همین دلیل شما باید هرچه سریعتر نسبت به انجام خدمات آن وارد عمل شوید و برای این کار در ابتدا باید به دفتر ثبت اسناد رسمی مراجعه کنید تا به استعلام ثبتی سند بپردازید.

زمانی که شما به استعلام ثبتی سند بپردازید، مشخص می شود که سند در گرو بانک و … نیست. متاسفانه برخی این امر را جدی نگرفته و بعداً با مشکلاتی روبرو شده اند. بعد از استعلام ثبتی سند شما باید از شهرداری مفاصا حساب عوارض و برگه عوارض را دریافت کنید. می توان گفت تنها چند ساعت زمان نمی برد.

مرحله بعدی که به دریافت برگه مفاصا را از اداره دارایی مالیات اشاره می کند، هم مابین ۳ و ۴ روز کاری وقت می گیرد. سپس باید مدارکی مانند سند رهنی، کد رهگیری از بنگاه مشاور املاک و… را دریافت کنید و به همراه قولنامه برای شناسایی صاحب سند به اداره مالیات تحویل دهید. بعد از اینکه اداره مالیات این مدارک را بررسی می کند، مالیات را مشخص کرده تا آن را پرداخت کنید. سپس روز بعد می توانید به دریافت مفاصا حساب مالیاتی بپردازید. حال به محضر می روید تا بتوانید انتقال سند از فروشنده به نام خریدار را انجام دهید.

سخن پایانی

بعد از بررسی نکات و قوانین مربوط به خرید و فروش آپارتمان شما می توانید بدون دغدغه با مشاورین ما به صورت آنلاین و اینترنتی در این مجموعه در ارتباط باشید. این چنین در کمترین زمان و با بهترین قیمت، آپارتمان خود را به فروش می رسانید و یا خریداری خواهید کرد.

املاک محمد

ساخت ویلا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *