رهن ملک ویلایی چه نکاتی دارد؟

چکیده محتوای صفحه

رهن ملک ویلایی چه نکاتی دارد؟

امروزه رهن و اجاره انواعی از ملک ها مانند آپارتمانی و ویلایی به دلایلی اعم از متراژ و موقعیت و سال ساخت و امتیاز و امکانات و تجهیزات و دیگر عواملی ، بسیار دارای تنوع ها و تعدد های هستند.  برای رهن ملک ویلایی باید یک سری از شرایط و قوانینی را رعایت کرد ، تا بتوان یه ملک را رهن کرد و در مدت معینی در آن زندگی کرد.

ما هم در این مقاله قصد داریم که  برای شما از این قوانین و اساسنامه های که نیاز عقد یک قرارداد رهن ملک ویلایی است ، اطلاعاتی را ارائه بدهیم.

قرار داد رهن به چه معنا می باشد؟

رهن کامل یک ملک ویلایی ، یکی دیگر از مدل های اجاره کردن می باشد که به نسبت اجاره کردن یک ملک ، فرد مستاجر باید قیمتی بیشتر از اجاره ملک را بپردازد ، که ملک ویلایی را بتواند رهن کند و دیگر به طور ماهانه ملزم به پرداخت اجاره بها نمی باشد.  این مبلغ که به عنوان رهن ملک ویلایی به صاحب خانه توسط مستاجر پرداخت شده است ، تا پایان  مهلت قرارداد نزد صاحب خانه می ماند و در آخر به طور کامل تمامی پول را به مستاجر پس داده می شود و زمان رهن اغلب به طور متوسط به یک سال می رسد که گاها بیشتر و یا کمتر نیز می باشد که باید تا پایان مهلت قانونی ثبت شده قرارداد پول بماند.

نکته دیگر آنکه بعد از عقد و ثبت یک قرارداد برای رهن ملکی ، دیگر به مبلغ اضافه و یا از مبلغی که داده شده کم نخواهد شد و طبق همان که در قرارداد بوده ، می ماند.

با شرایط و قوانین برای انجام رهن ملک ویلایی آشنا شوید

توجه داشته باشید که برای ثبت قرارداد رهن ملک ویلایی ، بین صاحب خانه و مستاجر حتما نیاز است که یک قرارداد نامه ای بین آن دو بسته شود ، که این قرارداد نیز دارای یک سری از شرایط و قوانینی است که باید تمامی آن ها را رعایت کرد و در چارچوبی که وجود دارد باشد.

شرایط و قوانین ثبت قرارداد رهن ملک ویلایی عبارتند از :

  • یک: حضور هر دو طرف صاحب خانه و مستاجر
  • دو: دادن تمامی مشخصات هر دو طرف صاحب خانه و مستاجر
  • سه: عنوان کردن رهن ملک ویلایی برای مشخص شدن علت ثبت قرارداد نامه
  • چهار: ذکر کردن مبلغ رهن ملک
  • پنج: مشخص کردن مدت زمان برای رهن یک سال و دوسال و یا بیشتر
  • شش: ثبت کردن هر نوع شرط به واسطه صاحب ملک که نیاز می بیند ، مستاجر ملزم به رعایت کردن آن است
  • هفت: کپی گرفتن از قرارداد نامه و دادن آن به هر دو طرف
  • هشت: رفتن به ثبت املاکی قابل اطمینان
  • نه: پرداخت مبلغ به طور کامل در هنگام ثبت قرارداد نامه
  • ده: ذکر کردن تعداد نفرات خانواده مستاجر

چه شرایطی باعث ایجاد یک رنج قیمتی برای رهن ملک ویلایی می شود؟

همانطور که می دانيد همیشه برای ثبت یک قرارداد و یک قیمت نهایی ، عواملی مهم و تاثیرگذاری وجود دارند.

ملک ها نیز یکی از موارد های هستند که بسیار دارای شرایط های مختلفی ، برای ایجاد سطحی از قیمت ها برای اجاره و یا رهن دادن می باشد.

می توان گفت که شرایطی مانند موقعیت مکانی ملک ، متراژ بزرگی و کوچکی ملک ، سال ساخته شده ملک ، مصالح به کار رفته در ساختمان ، نوع و مدل ساخت و سازه ملک ، امتیاز های ملک ، دسترسی به خدمات درمانی و تجاری ، و دیگر مسائل بسیار مهم و موثر در تعیین کردن یک رنج قیمتی برای رهن ملک مورد نظر می باشند.

همچنین در این روز ها قیمت اجاره بها ها بسیار بالا می باشد ، و قطعا برای رهن یک ملک باید خیلی بیشتر از قیمت اجاره بها ، بپردازید اما یک مزیت دارد که در نهایت در پایان قرارداد اگر دوباره آن را تمدید نکنید ، می توانید تمامی پول خود را از صاحب خانه دریافت کنید و این نوع از اجاره منزل بهتر است ، و بیشتر به درد می خورد برای افرادی که نمی توانند و یا سخت است برایشان که هر ماه یه مقدار مبلغی را به عنوان اجاره ماهانه بپردازند.

چند مورد از معایب رهن ملک ها چیست؟

دفت کنید که اجاره و رهن کردن منازل نیز یک سری از مزایا و معایب را به همراه خواهند داشت ، که چند مورد از معایب رهن ملک را می توان به مواردی مانند اینکه صاحب خانه پول مستاجر را پس نمی دهد ، به دلیل نداشتن آن و این درد سری برای مستاجر است که مجبور می شود در صورتی که اگر از آن ملک نیز رضایت ندارد ، به تمدید آن بپردازد و دیگر مشکل این است که پیدا کردن خانه ای که رهن باشد به نسبت اجاره یک خانه به مراتب سخت تر خواهد بود و باید بیشتر به دنبال آن ها در بنگاه های معاملاتی بگردید ،  و از طرفی نیز باید مبلغی بیشتر را داشته باشید تا صاحب خانه راضی به رهن ملک خود ، بشود.

سخن آخر

سعی کردیم که در این مقاله راجع به اینکه شرایط رهن ملک ویلایی ، چه مواردی هستند و انجام این عمل نیاز مند چه اقداماتی می باشد ، مطالبی مفید و کاربردی را مطرح کرده باشیم. با مطالعه آن ها و نیز کسب اطلاعات بیشتر از مشاورین املاک محمد می توانید به راحتی و در کوتاه ترین مدت زمانی و در سریع ترین شیوه کاری ، اقدام به رهن هر یک از  ملک های ویلایی مد نظر خودتان کنید.

املاک محمد

ساخت ویلا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *