روش‌های متداول ساختمان سازی

روش‌های متداول ساختمان سازی

چکیده محتوای صفحه

روش‌های متداول ساختمان سازی

روش‌های متداول ساختمان سازی به هفت گروه اصلی تقسیم می‌شوند که هر کدام ویژگی‌های خاصی دارند. هرچه مصالحی که در ساخت و ساز به کار می‌روند قیمت بیشتری داشته باشند قیمت نهایی ساختمان نیز افزایش می‌یابد. پس از صنعت نفت، ساخت و ساز اهمیت ویژه‌ای در اشتغالزایی  و اقتصاد کشور دارد.

بیشتر بخوانید: طراحی باغ ویلا در دماوند

هفت روشی که در روش‌های متداول ساختمان سازی  رایج هستند

این روش ها شامل موارد زیر می‌باشند:

  • ۱-استفاده از روش‌های ابتدایی در ساختمان سازی
  • ۲-ساختمان سازی سنتی
  • ۳-به کارگیری تکنولوژی و روش‌های پیشرفته در ساخت وساز
  • ۴-ساخت و ساز صنعتی
  • ۵-استفاده از پیش ساخته‌های سنگین در ساخت و ساز
  • ۶-ساختمان سازی با استفاده از پیش ساخته‌های نیمه سنگین
  • ۷-به کار گیری پیش ساخته‌های سبک در ساختمان سازی

ساختمان سازی با استفاده از روش‌های ابتدایی

یکی از روش‌های متداول ساختمان سازی به کار گیری روش‌های ابتدایی در ساخت و ساز می‌باشد. قدمت این روش به آغاز ساختمان سازی در طول تاریخ بشر برمی‌گردد. هنوزهم در برخی روستاها و حاشیه شهرها از این روش استفاده می‌شود. در این روش بخش باربر ساختمان خشت و آجر، خشت و گل، گچ و سنگ، گل و سنگ ساخته می‌باشد. الیاف گیاهی، چوب و طاق خشتی نیز برای پوشش آن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در ساختمان سازی به این روش نیروی انسانی  نیمه ماهر و یا فاقد مهارت به کارگرفته می‌شوند. مصالحی که در ساختمان‌ها به کار می‌روند نیز مصالح بومی و محلی هستند که در دسترس می‌باشند. ساختمان‌هایی که این گونه ساخته می‌شوند مقاومت چندانی ندارد و در برابر حوادث طبیعی مقاوم نیستند و صرفا به عنوان مسکن موقت قابل استفاده هستند‌.

ساختمان سازی سنتی از روش‌های متداول ساختمان سازی

این روش ساخت و ساز در مناطق غیر شهری، بعضی شهرها و حاشیه شهرهای بزرگ به کار می‌رود. همچنین برای ساختن برخی از مساجد و مدارس روستایی نیز روش سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.  در ساختمان سازی سنتی که یکی از روش‌های متداول ساختمان سازی است، بسیاری از بناهای ماهر، استادان نازک کاری و نجارهای چیره دست از جمله افرادی هستند که در ساخت و سازهای سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. قسمت باربر در ساختمان‌های سنتی دیوار‌های آجری هستند. در ساختمان سازی سنتی از مهارت‌هایی مانند لوله کشی، آهنگری، نقاشی، گچ کاری، عایق کاری ، سیم کشی و غیره استفاده می‌شود.

ساختمان سازی سنتی از روش‌های متداول ساختمان سازی

ساختمان سازی پیشرفته

یکی ديگر از روش‌های متداول ساختمان سازی که در سال‌های اخیر بیشتر در شهرها به کار می‌رود و با استفاده از روش‌ها و سبک‌های پیشرفته انجام می‌شود ساختمان سازی پیشرفته است. در این روش تمام افرادی  که در ساختمان سازی سنتی  نقش دارند دانش خود را افزایش داده‌اند همچنین از تجهیزات و فناوری نوین در این ساختمان سازی استفاده می‌شود. تمامی این موارد سبب شده است که ساخت و ساز در زمان کمتری به پایان برسد و قیمت نهایی به صرفه تر باشد همچنین درصد ایمنی ساختمان نیز افزایش می‌یابد.

بیشتر بخوانید: انواع سنگ نمای ساختمان

ساخت و ساز صنعتی از روش‌های متداول ساختمان سازی

در این سبک ساخت و ساز از قطعات آماده مانند اجزای گچی آماده، ستون‌های بتنی و فلزی، پانل‌های آماده و تیرچه‌ها استفاده می‌شود. عملیات ساختمان سازی به طور مکانیکی و از طریق ابزار و وسایل کارگاهی صورت می‌پذیرد. در این روش برای ساخت هر متر مربع از ساختمان بین ۹ تا ۱۴ ساعت وقت لازم است. اگر در این روش برنامه ریزی دقیق تر و فناوری‌های بهتری به کار رود حتی می‌تواند با پیش ساخته‌های سنگین نیز رقابت کند.

ساخت و ساز با استفاده از پیش ساخته‌های سنگین

این روش از روش‌های متداول ساختمان سازی، برای ساخت ساختمان‌های بزرگ و بیش از یک طبقه کاربرد دارد. تمام اجزای یک ساختمان از جمله دیوارها، سقف، نما و موارد دیگر در کارخانه‌های بتنی از قبل ساخته می‌شوند. به دلیل وزن بالایی که این قطعات پیش ساخته دارند در صورتی که فاصله حمل از کارخانه تا مکان مورد نظر بیشتر از ۶۰ کیلومتر باشد از نظر اقتصادی به صرفه نیست و توجیه اقتصادی ندارد. اجزائی که وزن آن‌ها تا ۱۲ تن می‌باشند از طریق تریلی جابه جا می‌شوند و نصب آن‌ها نیز توسط جرثقیل‌های متحرک و یا ثابت در محل مورد نظر صورت می‌گیرد.

سیستم پیش ساخته نیمه سنگین از دیگر روش‌های متداول ساختمان سازی

در سیستم نیمه سنگین که باربر که  اسکلت فلزی و بتنی می‌باشند قطعات پیش ساخته‌ای هستند که در کارخانه‌ها ساخته می‌شوند. در این روش ساختمان سازی برای بلندی و ارتفاع طبقات محدودیتی وجود ندارد. قطعات پیش ساخته که در نما به کار می‌روند باید به طور دقیق متصل شوند تا در حوادثی مانند زلزله این اجزای پیش ساخته از نما جدا نشوند. در این روش ساختمان سازی بیشترین وزن قطعات ۵ تن می‌باشد. سایز و وزن این اجزای پیش ساخته باید به گونه‌ای باشد که جا به جایی و نصب آن‌ها به وسیله جرثقیل‌های سبک قابل انجام باشد.

ساخت وساز با استفاده از قطعات پیش ساخته سبک

در روش‌های متداول ساختمان سازی استفاده از قطعات سبک در ساختمان‌های ۱ طبقه رایج می‌باشد. همچنین برای ساخت نمای ساختمان‌های بلند مرتبه که دارای اسکلت فلزی و بتنی هستند به کار می‌روند. تعداد زیادی از مدارسی که در مناطق گوناگون احداث می‌شوند و ساختمان بهداشت روستاها به وسیله قطعات پیش ساخته سبک ساخته می‌شوند.

سخن پایانی

بررسی‌های علمی و تقاضای روز افزون مسکن حاکی از آن است که با گذشت زمان روش‌های ساختمان سازی سریع که از نظر اقتصادی به صرفه باشند جایگزین روش‌های قدیمی و گران می‌شوند.

 بیشتر بخوانید: زمین مناسب ساخت و ساز چه خصوصیاتی دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *