فرق زمین زراعی و باغی

فرق زمین زراعی و باغی

چکیده محتوای صفحه

فرق زمین زراعی و باغی

قبل از آنکه به فرق زمین زراعی و باغی بپردازیم باید خدمتتان عرض کنیم که تعیین کاربری زمین ها به استفاده بهینه از زمین و امکانات آن کمک زیادی کرده و از هدر رفت منابع طبیعی و فرصت ها پیشگیری می نماید.

به عنوان مثال: برخی زمین ها مناسب ساخت و ساز بوده و کاربرد مسکونی دارند و برخی برای ارائه خدمات تجاری و ساخت مراکز خرید و فروشگاه ها گزینه بهتری به شمار رفته و برخی زمین ها کاربری کشاورزی داشته و مناسب باغبانی و کشت محصولات زراعی نظیر گندم و جو می باشند.

زمین زراعی و باغی هر دو با توجه به منطقه قرارگیری و یا موقعیت زمین و همچنین شرایط آب و هوایی منطقه و نوع زمین از کاربردهای منحصربه فرد خود برخوردار بوده می باشند.

بنابراین مهمترین فرق زمین زراعی و باغی تفاوت در نوع زمین و کاربری آن می باشد، در واقع هر زمینی با توجه به مقتضیات مکانی که در آن واقع شده است از کاربری مختص خود برخوردار می باشد.

فرق زمین زراعی و باغی در چیست؟

در یک تعریف کلی به زمین هایی که از ظرفیت بالایی برای کشت محصولات باغی و زراعی برخوردار باشند به آنها زمین های با کاربری کشاورزی می گویند، اما مهمترین فرق زمین زراعی و باغی در چیست؟

به طور کلی زمین های باغی به زمین هایی گفته می شود که قابلیت بالایی جهت کاشت درخت داشته و از لحاظ وسعت و شرایط آب و هوایی برای کاشت نهال و درختان مختلف مناسب تر به نظر می رسند.

زمین های با کاربری زراعی معمولا از وسعت بیشتری برای کشت محصولات زراعی برخوردار بوده و با توجه به موقعیت زمین و شرایط آب و هوایی منطقه جهت کاشت انواع محصولات زراعی با بازدهی بالا مکان مناسب تری می باشند.

مهمترین فرق زمین زراعی و باغی در این است که زمین های با کاربری زراعی از قیمت مناسب تری در مقایسه با زمین های باغی برخوردار بوده و به دلیل بازدهی بیشتر محصولات زراعی در زمان کوتاه تر سرمایه گذاری در آنجا پرسودتر می باشد.

البته میزان سودآوری زمین های باغی با توجه به نوع محصولات باغی کشت شده در آن نیز بالا بوده و در طولانی مدت می تواند به عنوان نوعی سرمایه گذاری پرسود منافع بالایی داشته باشد.

فرق زمین زراعی و باغی در چیست؟

مشخصات زمین زراعی و باغی

حال که با فرق زمین زراعی و باغی آشنا شدیم لازم است در اینجا درباره مهمترین ویژگی ها و مشخصات انواع زمین های باغی و زراعی توضیحاتی را خدمتتان ارائه دهیم.

نور خورشید از مهمترین موئلفه هایی است که تاثیر زیادی بر میزان رشد درخت و تولید محصول زراعی دارد، لذا بهترین زمین های باغی و زراعی زمین هایی هستند که در طول روز میزان نور خورشید بیشتری را دریافت می نمایند به طوری که به تمامی قسمت های گیاه به اندازه کافی نور خورشید می رسد.

شیب اکثر زمین های باغی و زراعی روبه جنوب است، این عامل سبب حفظ درخت و محصولات زراعی از خطر سرمازدگی شده و بر میزان گل دهی و افزایش کیفیت محصولات تاثیر بسزایی دارد.

مهمترین فرق زمین باغی و زراعی و ویژگی که نشان می دهد زمین برای باغبانی مناسب است یا زراعت، عمق خاک می باشد.

زمین های با کاربری باغی به دلیل داشتن خاک حاصلخیز با عمق زیاد برای کشت درخت مناسب تر هستند، در واقع میزان کیفیت محصولات باغی به میزان حاصلخیزی خاک در عمق های مشخصی که ریشه گیاه در آن نفوذ می کند بستگی دارد.

ریشه های درختان معمولا تا عمق 1 الی 3 متری زمین نفوذ می کنند، بنابراین بالا بودن حاصلخیزی خاک در این عمق به جهت جلوگیری از پوسیدگی ریشه و از بین رفتن محصولات باغی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

برخی درختان و محصولات زراعی به صورت دیم کشت شده و با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه از طریق برف و باران آبیاری می شوند و برخی نیاز به آبیاری با استفاده از تجهیزات آبیاری دارند، بنابراین موقعیت زمین باغی و زراعی باید به گونه ای باشد تا در مواقع لزوم به منابع آبی دسترسی بهتری وجود داشته باشد.

وزش باد شدید بر میزان ثمردهی باغات میوه و محصولات زراعی تاثیر منفی دارد، لذا منطقه ای که احتمال وزش شدید باد وجود داشته باشد منطقه مناسبی برای کاشت محصولات باغی و زراعی نیست و یا بهتر است اقدامات جلوگیری نظیر نصب بادگیر در آن محل اجرا شود.

جهت ارتباط با کارشناسان ما از طریق شماره زیر تماس حاصل فرمایید

نکاتی که قبل از خرید زمین های باغی و زراعی باید به آن توجه داشته باشید

در مطالب پیشین در خصوص مهمترین فرق زمین باغی و زراعی و همچنین مشخصات و ویژگی های کلی این زمین ها توضیحاتی را خدمتتان ارائه دادیم، حال اگر قصد خرید یا معامله زمین باغی یا زراعی را دارید باید نکاتی را مدنظر داشته باشید که مهمترین آنها مواردی به شرح زیر است:

  1. علاوه بر توجه به خوش آب و هوا بودن منطقه باید به شرایط رفاهی و امکانات منطقه به ویژه سهولت و دسترسی بهتر به مسیرهای عبور و مرور و فاصله زمین تا مناطق مسکونی توجه داشته باشید.
  2. زمین باید آفتابگیر بوده و شیب مناسبی داشته باشد، بنابراین قبل از خرید به میزان شیب زمین و زاویه تابش نور خورشید دقت کنید.
  3. به ویژگی های خاک زراعی و باغی از قبیل میزان حاصلخیزی در عمق های مختلف، زهکشی زمین و PH خاک توجه داشته باشید.

علاوه بر توجه به فرق زمین زراعی و باغی از مهمترین نکات حقوقی که لازم است قبل از خرید زمین به آن توجه کنید این است که اراضی حتما مالکیت شخصی داشته باشند و طبق سند رسمی کاربری دقیق آن مشخص شده باشد، به همین منظور قبل از خرید از اداره کشاورزی باید استعلامات لازم را دریافت نمایید.

نکاتی که قبل از خرید زمین های باغی و زراعی باید به آن توجه داشته باشید

سخن پایانی

مهمترین فرق زمین زراعی و باغی تفاوت در نوع کاربری آن می باشد، که معمولا این عامل با توجه به موقعیت جغرافیایی منطقه، شرایط آب و هوایی منطقه، میزان حاصلخیزی خاک و سایر عوامل دیگر تعیین می گردد.

برخی زمین ها با توجه به موقعیت جغرافیایی و نوع خاکی که دارند برای کشت محصولات زراعی نظیر گندم، جو و ذرت مناسب تر بوده و برخی برای کشت درختان موقعیت بهتری دارند.

بنابراین قبل از خرید به فرق زمین زراعی و باغی توجه داشته باشید، از مهمترین نکاتی که باید به آنها توجه ویژه ای داشت یکی شناسایی نوع خاک و میزان حاصلخیزی آن در عمق های مختلف بوده و دیگری امکانات دسترسی و رفاهی در منطقه مورد نظر می باشد.

همچنین باید توجه داشت که زمین دارای سند حقوقی باشد و مالکیت حقیقی آن مشخص شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *