نکات بازدید از ملک جهت خرید یا اجاره

نکات بازدید از ملک جهت خرید یا اجاره

چکیده محتوای صفحه

نکات بازدید از ملک جهت خرید یا اجاره

هنگام اجاره یا خرید یک ملک، معمولاً نکاتی وجود دارد که باید به آنها توجه کنیم؛ زیرا نکات بازدید از ملک جهت خرید یا اجاره از اهمیت زیادی برخوردار هستند و اگر این موارد نادیده گرفته شوند، در آینده مشکلاتی برایمان ایجاد خواهند شد.

بنابراین، قبل از هرچیز دیگری، باید اطمینان حاصل کنیم که خانه‌ای که قصد اجاره یا خرید آن را داریم، شرایط لازم را دارد یا خیر! در این مقاله، قصد داریم به نکاتی که در زمان بازدید از ملک باید به آنها توجه کنیم، اشاره کنیم.

زیرا بازدید از خانه، یکی از مراحل مهم‌ و فنی‌ترین در تصمیم‌گیری برای خرید یا اجاره خانه است و هر چه این مرحله به شکل اصولی و درست تر انجام شود، تأثیر بیشتری در انتخاب بهتر ما خواهد داشت.

رعایت نکات بازدید از ملک جهت خرید یا اجاره

حتماً در هنگام بازدید ملک به محله و شلوغی ساختمان توجه کافی کنید. برای مثال، اگر به دنبال یک محله آرام و دلپذیر هستید، خیابان‌هایی که نزدیک به مرکز شهر هستند، گزینه مناسبی نخواهند بود.

بعد از یک روز پرکار، به دنبال یک فضای آرام در خانه برای استراحت هستید، به همین دلیل باید به محله و افراد ساکن ساختمان توجه کنید.

از دیگر نکات بازدید از ملک جهت خرید یا اجاره، بهتر است قبل از اجاره خانه، کمی زمان را برای بودن در اطراف ملک مورد نظر صرف کنید و از امکانات رفاهی که در نزدیکی آن محله وجود دارند، مطلع شوید.

نزدیکی به سوپرمارکت، پارک یا فضای سبز، مدرسه و ایستگاه اتوبوس یا مترو از جمله مواردی است که در نزدیکی ملک وجود داشتن آن‌ها مهم است.

اهمیت طبقه مورد نظر در ساختمان را در نظر داشته باشید. طبقات میانی ساختمان بهتر از همکف و طبقه آخر هستند. همکف به دلیل پر رفت‌وآمد بیشتر سروصدا تولید می‌کند و طبقه آخر در فصل‌های گرما و سرما ممکن است با مشکلات خاصی روبرو شود. البته تعداد واحدهای موجود در هر طبقه هم اهمیت دارد. چه تعداد واحد کمتر بر روی هر طبقه، بهتر است. این نکته یکی از مهم ترین نکات بازدید از ملک جهت خرید یا اجاره به شمار می رود.

اطمینان حاصل کنید که کنتورهای آب، برق و گاز مجزا هستند یا در صورت نبود کنتور مجزا، شرایط پرداخت هزینه‌ها را از مدیر ساختمان استعلام کنید تا در آینده با مشکلاتی مواجه نشوید.

یکی دیگر از نکات بازدید از ملک جهت خرید یا اجاره که مورد توجه قرار دهید، نورپردازی خانه است. نورگیر بودن خانه می‌تواند مزیتی بزرگ باشد؛ زیرا نور طبیعی تأثیر مثبتی بر روحیه اعضای خانواده می‌گذارد.

معمولاً خانه‌های جنوبی نسبت به خانه‌های شمالی بیشتر نور می‌گیرند، اما بهتر است در ساعات خاصی برای بازدید از خانه اقدام کنید تا میزان نورگیری خانه را به‌طور دقیق بررسی کنید.

یکی از نکات بازدید از ملک جهت خرید یا اجاره، توجه به سیستم‌های مربوط به گرمایش و سرمایش است و عملکرد آنها را به‌دقت بررسی کنید. اگر خانه دارای کولر، بخاری یا شوفاژ برای تنظیم دمای هوا است، اطمینان حاصل کنید که به‌طور کامل کار می‌کنند.

حضور پارکینگ در ملک مورد نظر بسیار مهم است. عدم وجود پارکینگ می‌تواند باعث بروز مشکلات زیادی شود.

در هنگام بازدید از خانه، به این نکته توجه کنید که ملک دارای پارکینگ باشد و همچنین شیب پارکینگ را بررسی کنید؛ زیرا شیب کمتر پارکینگ نشانگر کیفیت بهتری است.

به منظور بررسی نکات بازدید از ملک جهت خرید یا اجاره، حتماً از مدیر ساختمان میزان هزینه‌های ماهیانه ساختمان را پرس و جو کنید. برخی افراد فکر می‌کنند هرچه هزینه ساختمان کمتر باشد، بهتر است، اما واقعیت این است که هزینه شارژ ساختمان بر اساس هزینه‌های متناسب با نگهداری و اصلاحات ساختمان محاسبه می‌شود.

ساختمان‌هایی که به تمیزی و زیبایی اهمیت می‌دهند، معمولاً هزینه‌های بیشتری دارند.

همچنین، توجه کنید که آشپزخانه ملک به اندازه کافی بزرگ باشد و نورگیری مناسبی داشته باشد؛ زیرا خانم‌ها ساعات زیادی را در آشپزخانه سپری می‌کنند.

همچنین اتصالات آشپزخانه، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی و سایر وسایل در جای مناسب و کارآمدی قرار داشته باشند.

ممکن است که برخی از صاحبان ملک هنگام اجاره دادن، برخی از نقاط ضعف ساختمان را پنهان کنند. بنابراین، بهتر است به جای اعتماد کامل به طرف مقابل، شما خودتان امکانات و موارد مهم را در هنگام بازدید ملک چندین بار و با دقت مورد بررسی قرار دهید تا انتخاب درستی برای خودتان داشته باشید.

بیشتر بخوانید: ساخت ویلای لوکس

نقش مشاورین املاک در بازدید از ملک جهت خرید یا اجاره

ما به طور کامل تمامی نکات بازدید از ملک جهت خرید یا اجاره را برایتان اشاره کردیم تا بتوانید انتخاب درست و ایده آل داشته باشید حال به بررسی نقش مشاور املاک در بازدید ملک می پردازیم.

با توجه به اهمیت بزرگی که مشاوران املاک در معاملات ملکی دارند، آن‌ها نقش حیاتی در فرآیند بازدید از ملک‌ها نیز دارد؛ به طور کلی، آن‌ها مسئول برنامه‌ریزی و انجام بازدید ملک هستند و همراه خریدار یا مستأجر ملک مورد نظر بازدید میکنند.

در واقع، در بیشتر معاملات خرید و فروش ملک در کشورمان، فروشنده (صاحب ملک)، با مراجعه به مشاوران املاک، تقاضای فروش ملک خود را مطرح می‌کند. سپس مشاوران، ملک او را در بین فایل‌ها و آگهی‌های خود ثبت می‌کنند.

بعدازآن، در صورتی که خریدار یا مستأجری، ملکی با ویژگی‌های مشابه می‌خواهد، مشاوران، ملک مورد نظر را به او معرفی می‌کنند.

البته در این حالت، اطلاعات تماس صاحب ملک در اختیار شرکت معاملاتی قرار می‌گیرد. به همین دلیل، آن‌ها مسئول هماهنگی برای برگزاری بازدید از ملک می‌باشند.

نقش مشاورین املاک در بازدید از ملک جهت خرید یا اجاره

بهترین زمان بازدید از ملک جهت خرید یا اجاره

برای بازدید از ملک، بهتر است با مشاور املاک و صاحب خانه هماهنگی کنید. این هماهنگی‌ها به شما امکان بازدید از خانه را می‌دهند. اما برای ارزیابی بهتر ملک و آشنایی با همسایگان، مناسب است روز و شب به ملک مراجعه کنید.

بهتر است اگر در شرایط مناسب هستند، در تعطیلات نیز بازدید کنید. برای آشنایی با محیط ساختمان و ساکنان آن، چند بار به خانه مراجعه کنید. این نکته بسیار مهم است؛ زیرا همسایگان و شرایط ساختمان بر راحتی شما تأثیرگذارند.

همچنین، وقتی بهترین زمان برای بازدید از ملک جهت خرید یا اجاره را انتخاب می‌کنیم، باید عوامل مختلفی را در نظر بگیریم. این عوامل شامل موارد زیر می‌شود:

مطالعه و آگاهی از وضعیت بازار ملکی در منطقه مورد نظر مهم است. ممکن است بازار در یک فصل خاص رونق بیشتری داشته باشد.

فصل‌های مختلف تأثیر زیادی بر بازار ملک دارند. به عنوان مثال، بهار و تابستان ممکن است زمان مناسبی برای دیدن ملک‌ها باشند، زیرا در این فصول اغلب هوا مناسب است و انتقال به محل مورد نظر راحت‌تر است.

وضعیت اقتصادی و نرخ سود وام‌ها می‌تواند تأثیر بزرگی در قدرت خریداران و اجاره‌دهندگان داشته باشد. در مواقعی که بازار رکود دارد یا نرخ سود وام‌ها پایین است، ممکن است بهترین زمان برای خرید یا اجاره ملک باشد.

کلام پایانی

همانطور که در طول مقاله چندین بار به نکات بازدید از ملک جهت خرید یا اجاره اشاره شده است، اما فرآیند انتخاب یک ملک، چه برای خرید و چه برای اجاره، امری مهم است و نباید آن را ساده و سرسری در نظر گرفت.

به همه جوانب توجه کنید و امکانات خانه را بررسی کنید. همچنین، وضعیت خانه را در فصول مختلف در نظر بگیرید. در زمان بازدید از ملک، باید علاوه بر موقعیت خانه، شرایط زندگی در آن محله، همسایگان و سایر جزئیات را نیز مد نظر قرار دهید.

بهتر است امکانات رفاهی نیز در دسترس شما باشد تا مراحل زندگیتان راحت‌تر باشد و مشکلاتی برایتان پیش نیاید. همچنین، در مورد وضعیت کنتورها و سیستم های ساختمان اطلاعات کافی را جمع آوری کنید. حتی می توانید یک لیست بررسی تهیه کرده و در هنگام بازدید، تمام موارد را بررسی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *