نکات مهم در خرید مغازه تجاری

نکات مهم در خرید مغازه تجاری

چکیده محتوای صفحه

نکات مهم در خرید مغازه تجاری

در این مقاله سعی داریم تا به طور کامل و دقیق به بررسی نکات مهم در خرید مغازه تجاری  بپردازیم درواقع، خرید یک مغازه تجاری، یک نوع سرمایه گذاری در بازار املاک است که نیازمند توجه و دقت بیشتری نسبت به خرید خانه و آپارتمان به دلیل قیمت بالا و قوانین متفاوت دارد.

در این مقاله به عنوان یک راهنمای کامل از نکات خرید مغازه تجاری و قوانین آن ارائه می‌شود تا شما بتوانید در خرید این نوع املاک، تصمیم مناسبی را بگیرید. ما را تا پایان همراهی کنید.

معرفی ملک یا مغازه تجاری

ملک تجاری به ساختمانی گفته می‌شود که برای استفاده در تجارت و کسب‌ و کار ساخته شده است و در آن واحدهای تجاری یا واحدهای صنفی فعالیت می‌کنند. این شامل مغازه‌ها، رستوران‌ها، آژانس‌های مسافرتی، دفاتر بیمه و غیره می‌شود.

نکته‌ی مهم این است که ملک باید از طرف شهرداری مجوز کاربری تجاری داشته باشد تا به طور قانونی به عنوان ملک تجاری شناخته شود.

در حال حاضر، شاخص تجاری بودن یک ملک، دریافت مجوز کاربری تجاری است. بنابراین، ممکن است در یک ملک فعالیت تجاری انجام شود، اما آن ملک برخلاف آنچه که شاید فکر می‌کنید، مجوز کاربری تجاری نداشته باشد.

بیشتر بخوانید: شرکت ساختمانی موفق چه ویژگی هایی دارد؟

 رعایت نکات مهم در خرید مغازه تجاری

بهتر است هنگام خرید مغازه، متراژ ملک را با موقعیت کسب و کارتان مطابقت دهید. به عنوان مثال، اگر هدف شما افتتاح یک رستوران است، بهتر است یک مغازه با متراژ بزرگ تهیه کنید.

اما اگر می‌خواهید یک فروشگاه لوازم التحریر و مشابه آن راه‌اندازی کنید، می‌توانید با خرید یک مغازه کوچک به کار خود بپردازید.

یکی از نکات مهم در خرید مغازه تجاری، وجود امکانات اساسی مانند: آب، برق و گاز است، سایر امکانات ضروری را می‌توانید برحسب نیاز خود تهیه کنید.

اگر کسب و کار شما به سر و صدای زیادی منجر می‌شود، حتماً مطمئن شوید در نزدیکی محل خود، مناطق مسکونی وجود نداشته باشند. این امر با توجه به شکایات همسایگان ممکن است منجر به نیاز به تغییر مکان شما شود.

در صورت تمایل به خرید یک مغازه قدیمی، بهتر است این کار را با حضور مالک انجام دهید و او را در مورد راه‌اندازی مغازه مورد نظرتان آگاه کنید.

یک قانون عمومی برای خرید ملک تجاری وجود دارد، و آن این است که مغازه باید در خیابان یا طبقه اول یک مرکز تجاری قرار بگیرد.

البته توجه داشته باشید که اگر در خیابان قرار گیرد، باید در یک مکان پر رفت‌وآمد قرار بگیرد و مراکز خرید در هر شهر بهترین انتخاب برای خرید ملک تجاری هستند.

از دیگر نکات مهم در خرید مغازه تجاری، مکان قرارگیری مغازه خود را بر اساس حرفه خود انتخاب کنید. به عنوان مثال، شما می‌توانید فروشگاه خود را در نزدیکی یکی از خیابان‌های فرعی تأسیس کنید تا از مراکز خرید دور باشد و افراد برای خرید به دلیل ترافیک و صرفه‌جویی در زمان، مغازه شما را انتخاب کنند.

همواره مشخص کنید که مغازه خود را برای چه نوع کسب و کاری می‌خرید و سپس موقعیت تجاری ملک مورد نظرتان را با کسب و کار خود مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید.

رعایت نکات مهم در خرید مغازه تجاری

رعایت مسائل حقوقی در تنظیم قرارداد خرید و فروش مغازه تجاری

در تنظیم قراردادهای مربوط به خرید ملک تجاری، به نکات مهم در خرید مغازه تجاری و نکات حقوقی زیر توجه کنید:

وضعیت مالکیت فروشنده را بررسی کنید. فروشنده زمانی به عنوان مالک شناخته می‌شود که نام او در سند رسمی ملک ذکر شده باشد.

در صورتی که فروشنده ملک را از طریق مبایعه نامه خریداری کرده اما سند رسمی به نام او نباشد، فروشنده باید به همراه شما در دفترخانه حاضر شده و سند رسمی به نام شما تهیه کند یا باید وکالتنامه رسمی در اختیار داشته باشد.

در صورتی که وکیل مالک ملک باشد، وکالتنامه رسمی را از وی دریافت کنید و حتماً حدود اختیارات وکالتنامه را بررسی کنید. وکیل باید حق فروش ملک را داشته باشد و مشخصات ملک (پلاک ثبتی و آدرس) در وکالتنامه ذکر شده باشد.

اگر با وکیل مالک معامله می‌کنید، مشخصات وکالتنامه را در مبایعه نامه ذکر کنید و صحت آن را از دفتر اسناد رسمی استعلام بگیرید. همچنین، اگر وکالتنامه از مدتی بیشتر استفاده می‌شود، مدت آن به اتمام نرسیده باشد.

در صورتی که ملک مغازه شرکتی است و چند نفر شریک هستند، برای فروش ملک به شما نیاز به امضای همه‌ی شرکا وجود دارد، مگر اینکه از همه شرکای ملک وکالت رسمی داشته باشید. این مسئله در فروش ملک‌های وراثی بسیار رایج است.

اگر ملک وراثی است، نکته‌ی بالا را رعایت کنید و توجه داشته باشید که وراثه‌ها نام‌های آن‌ها در گواهی وراثت ذکر شده باشد.

از دیگر نکات مهم در خرید مغازه تجاری در قرارداد، وضعیت انشعابات، پارکینگ، انباری، شارژ، مالیات بر درآمد و سایر امکانات ملک را به طور دقیق ذکر کنید. به ویژه در صورتی که ملک دارای پارکینگ است، وضعیت پارکینگ (مثلاً مشاع یا اختصاصی) و هرگونه محدودیت را مشخص کنید. همچنین، در مورد وضعیت سرقفلی و حق کسب و پیشه به صورت صریح توضیح دهید.

اگر برای پرداخت بهای معامله چک استفاده می‌شود، مشخصات چک را به طور کامل در قرارداد ذکر کنید و بیان کنید که چک برای چه موردی صادر می‌شود.

به قسمت حق فسخ قرارداد توجه کنید و توصیه ما این است که از امضای قراردادی که شرط اسقاط کافه خیارات در آن ذکر شده، خودداری کنید.

داشتن کمک و مشاوره وکلا برای تنظیم و اصلاح قراردادهای خود توصیه می‌شود. البته داشتن کدرهگیری در قرارداد به‌صورت اجباری نیست.

مراحل انتقال سند تجاری

تا این قسمت از مقاله به طور کامل به بررسی نکات مهم در خرید مغازه تجاری به لحاظ حقوقی و قانونی پرداختیم. حال به ببرسی مراحل انتقال سند تجاری خواهیم پرداخت.

برای یک خرید مطمئن و قانونی ملک تجاری (مغازه)، ابتدا باید مبایعه‌نامه را درست و معتبر تنظیم کنید. طبق قانون مدنی، تمام توافقاتی که با قانون سازگار باشند، قابل اجرا هستند. بنابراین، باید بدانید که قراردادهای از پیش تعیین شده محدودیتی ندارند و می توانید آنها را در تطابق با شرایط خود تغییر دهید.

دومین مرحله، مراجعه به یک دفتر اسناد رسمی است. طرفین قرارداد باید در موعد تعیین شده در مبایعه‌نامه خود به دفتر اسناد رسمی مراجعه کنند. در آنجا، مبایعه‌نامه و مدارک مورد نیاز تحویل دفتر داده می شود و در دفتر اسناد، اطلاعات ثبت معامله بررسی می شود.

سومین مسئله، پرداخت عوارض شهرداری است. قبل از انتقال ملک، باید به شهرداری مربوطه مراجعه کرده و تمامی بدهی‌ها و عوارض شهرداری را پرداخت کنید.

معمولاً هزینه عوارض شهرداری بین خریدار و فروشنده تقسیم می شود و توسط مالک به شهرداری پرداخت می شود. البته در مورد این هزینه‌ها می توانند توافقات مختلفی برقرار شود.

آخرین مورد، تسویه حساب امور مالیاتی با اداره دارایی نیز، است. مالیات ملک مورد نظر که در حال معامله می باشد، باید به اداره دارایی پرداخت شود.

بنابراین پس از ارائه مدارک به اداره مالیات و تسویه حساب، برگه مفاصاحساب به مالک ارائه می شود. این موارد نیز جزء نکات مهم در خرید مغازه تجاری محسوب می شود.

کلام پایانی

یکی از نکات مهم در خرید مغازه تجاری تنظیم قرارداد خرید و فروش مغازه که حاوی نکات حقوقی متعددی است، می باشد و در این مطلب فقط به یک بخش کوچک از آن اشاره کرده‌ایم.

امیدواریم که این مطلب برای شما سودمند بوده و بتواند بخشی از نیاز شما در قراردادنویسی صحیح را برطرف کند.

ما در این مقاله به طور کلی به بررسی نکات مهم در خرید مغازه تجاری پرداختیم و سعی کردیم به طور دقیق و جامع نکات کلیدی را در این مطالب بازگو کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *