نکات مهم معاملات ملک

نکات مهم معاملات ملک چیست؟

چکیده محتوای صفحه

نکات مهم معاملات ملک چیست؟

امروزه باید برای انجام معاملاتی مانند ملک بسیار دقت زیادی داشته باشید، چرا که بدون رعایت قوانین و مقررات نمی توان اقدام به خرید و یا فروش ملکی کرد. نکات مهم معاملات ملک را می توان به چندین مورد از عواملی که بسیار تاثیرگذار هستند اشاره کرد. ما هم قرار است که در این مقاله برای شما از این نوع نکته ها و مشخصاتی که لازمه ی هر معامله ی ملک هستند، اطلاعاتی کاربردی و مناسبی را ارائه بدهیم.

 بخوانید: مشاوره رایگان برای خرید آپارتمان در دماوند

با چند مورد از نکات مهم معاملات ملک آشنا شوید

همانطور که می دانيد افراد به عنوان فروشنده مواردی مانند زمین و ملک های مسکونی و تجاری و اداری و ویلا و باغ و غیره را در بنگاه های معاملاتی برای فروش می گذراند، و افرادی که به دنبال خرید و یا اجاره کردن هر مورد از آن ها هستند باید با مراجعه کردن به املاکی ها نیاز خود را بر طرف کنند.

دقت داشته باشید که حتما به نکات مهم معاملات ملک نیز توجه کامل و دقیقی داشته باشید، چرا که بدون رعایت کردن هر گونه از شرایط ها و قوانین های معامله به درستی انجام نمی شود، و اصلا صحتی نیز نخواهد داشت.

نکات مهم معاملات ملک عبارتند از :

 • مراجعه کردن به املاکی های که دارای رسمیت می باشند
 • به همراه داشتن دو شاهد برای عقد قرارداد
 • به همراه داشتن اصل و کپی از تمامی مدارک های هر دو طرف معامله
 • از تمامی نقشه ها و طرح های ملک اطلاعاتی کامل کسب کنید
 • ملک حتما باید دارای سند رسمی و درستی باشد
 • از داشتن هر چند که ملک دارای صاحب است اطمینان حاصل کنید
 • موقعیت مکانی ملک را با دقت بررسی کنید
 • ملک حتما از تمامی امتیازات آب و برق و گاز و تلفن باید بهره مند باشد

با چند مورد از نکات مهم معاملات ملک آشنا شوید

رنج قیمتی خرید و فروش ملک به چه عواملی بستگی دارد؟

اولین چیزی که مهم است و در انجام معاملات هر نوع از ملکی مورد توجه قرار می گیرد، رنج قیمتی که ملک دارد است چرا که باید بر حسب هزینه ای که دارید و می خواهید کنید ملک و ساختمان مد نظر را بتوانید پیدا کنید.

عواملی نیز وجود دارند که بر اساس وجود داشتن آن ها و وجود نداشتن آن ها و یا میزان کیفیت و مرغوبیت آن ها است، که یک رنج قیمتی را می تواند افزایش و یا کاهش دهد، و این مورد قیمت هم یکی از نکات مهم معاملات ملک نیز می باشد.

عواملی که تعیین کننده ی رنج قیمتی هستند عبارتند از :

 • موقعیت مکانی در چه سطحی از مرکز شهر قرار دارد
 • از چه امتیازاتی ملک بهره مندی دارد
 • متراژ و زیر بنای ساختمانی چقدر می باشد
 • سال ساخت ملک چه سالی می باشد
 • برای نمای ساختمان از چه مدل و چه نوعی استفاده شده است
 • چند طبقه بودن ملک
 • ویلایی و آپارتمانی بودن

مراجعه به بنگاه برای انجام خرید و فروش از نکات مهم معاملات ملک

اگر می خواهید که معامله ای که انجام داده اید برای خرید و فروش ملک حتما باید زیر نظر یک بنگاه املاکی تمامی کار ها را انجام دهید، چرا که مطمئن و به طور رسمی و بر اساس یک اساسنامه ای خواهد بود.

و همچنین برای پیدا کردن هر ملک برای هر عنوان مانند اجاره و رهن و خرید و فروش نیز باید از طریق این املاکی ها به دنبال ملک مورد نظر خود بگردید، چرا که آن ها بر اساس خواسته ی شما نیز یکی از مواردی که دارند را مطرح خواهند کرد که شما نیز زود تر به انجام فعالیت خود برسید.

از طرفی نیز آن ها به طور کامل تمامی فعالیت ها و کار هایی که نیاز مند برای انجام معامله ها هستند، را به درستی به ثبت در سیستم و قانونی مس رسانند دیگر نیاز نیست شما دنبال این چنین کار های اداری بروید، فقط باید گفته ها و شرایط و نکات مهم معاملات ملک که آن ها به شما تاکید می کنند برای روند انجام معامله را رعایت کنید.

سخن آخر

سعی کردیم که در این مقاله راجع به اینکه نکات مهم معاملات ملک چه نکات خاص و ویژه ای می باشند، و چرا باید در معامله های ملک به آن ها توجه ی زیادی را داشته باشید در این رابطه مطالبی مفید و مختصری را مطرح کرده باشیم تا بدانید چقدر رعایت این نکات در انجام این عمل مهم و ضروری است چرا که اگر با بی دقتی انجام شود بعدا دچار دردسر و ایراداتی خواهد شد، حتی شاید به خواسته ی خود نرسید و نتوانید به فروش و یا خرید ملک خود برسید.

بخوانید: رهن کامل باغ ویلا در دماوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *