نکات کلیدی قبل از خرید ملک

نکات کلیدی قبل از خرید ملک

چکیده محتوای صفحه

نکات کلیدی قبل از خرید ملک

نکات کلیدی قبل از خرید ملک را باید بشناسید؛ چراکه در غیر این صورت نمی‌توانید ملک مورد نظر را آگاهانه خریداری کنید. توجه داشته باشید که امروزه کلاهبرداری در حوزه خرید ملک افزایش پیدا کرده است و به همین دلیل، آشنایی با نکات قبل از خرید ملک را باید جدی گرفت.

بیشتر بخوانید: املاک و مستغلات چیست؟

خرید با سند رسمی یکی از نکات کلیدی قبل از خرید ملک

ملک باید سند دار باشد که در غیر این صورت خرید ملک بدون سند کاری غیر معقولانه است. املاکی هستند که سند مادر دارند که اگر ملکی بزرگ باشد معمولاً از این نوع سند استفاده می کنند. عمدتاً قولنامه این ملک را به پلان های کوچکی تقسیم می کند تا سند آن از حالت مادر در بیاید.

اراضی دارای سند رسمی نیستند و قبل از خرید این چنین ملک هایی باید پلاک ثبتی آن ها را مورد بررسی قرار داد. کد پستی و نشانی ملک را هم نباید نادیده گرفت. هرچیزی که در سند وجود دارد را باید با سند تطبیق داد. کم ترین مغایرت آن چیزی در سند وجود دارد با سند می تواند مشکل آفرین باشد.

موقعیت ملک

یکی از نکات کلیدی قبل از خرید ملک توجه به موقعیت آن است. به گونه ای که باید به بازدید ملک پرداخت که در غیر این صورت معامله ملک قابل قبول نخواهد بود. اینکه ملک در چه مکانی قرار گرفته است را نباید موضوع کم اهمیتی در نظر گرفت. نمای ملک هم می تواند روی قیمت خرید آن تأثیر واضحی بگذارد. این نکته را هم به خاطر داشته باشید که مسیرهای دسترسی را هم نباید نادیده گرفت، اینکه ملک به چه مکان هایی دسترسی دارد قطعاً موضوعی حائز اهمیت به شمار می آید. برای بازدید از ملک می توان به پرس و جو از اهالی محل هم پرداخت.

مبایعه نامه از نکات کلیدی قبل از خرید ملک

توجه داشته باشید که مبایعه نامه جزء قراردادهایی است که نمی توان اهمیت آن را نادیده گرفت. مبایعه نامه قراردادی است که اگر مورد تأیید باشد می تواند بسیار کارساز باشد و این قرارداد بین خریدار و فروشنده در دفترخانه باید تنظیم شود، اگر دفتری مجوز قانونی نداشته باشد، نمی توان مبایعه نامه را تنظیم کرد. اینکه هویت خریدار و فروشنده مشخص باشد یکی از موارد مهم و کلیدی است که در تنظیم مبایعه نامه مورد توجه قرار می گیرد.

در عقد قرارداد ملکی باید مشخص شود که سند در رهن بانک نباشد که این یکی از موارد کلیدی و مهم به شمار می آید. در برخی از موارد ممکن است ملک در اجاره دیگری قرار داشته باشد که خریدار باید در این مورد هم تمهیداتی را لحاظ کند. یعنی در مورد اجاره و شرایط آن با مستأجر صحبتی داشته باشد یا اگر قصد تخلیه دارد هم در این مورد هرانچه لازم است را بیان کند.

مبایعه نامه از نکات کلیدی قبل از خرید ملک

مالکیت فروشنده

اینکه صحت مالکیت ملک مشخص باشد را نباید نادیده گرفت. مالک باید سند رسمی داشته باشد یا در صورت وکالتی بودن وکالت نامه رسمی داشته باشد. کلیه مشخصات و اطلاعات وارد شده در سند باید با اطلاعات مالک تطبیق داشته باشد که در این صورت مشکلات ریز و درشتی به وجود خواهد آمد. اگر مالک دارای سند رسمی نباشد ولی مبایعه نامه داشته باشد و مورد تأیید باشد می توان از مبایعه نامه استفاده کرد که اطلاعات درج شده در مبایعه نامه و ملک هم نباید با یکدیگر مغایرت داشته باشند.

تأسیسات ملک از نکات کلیدی قبل از خرید ملک

بررسی تأسیسات ملک را هم نباید نادیده گرفت. سیستم هایی نظیر سیستم های گرمایشی و سرمایشی را باید بررسی کرد که دچار مشکل و ایراد نشده باشد. برخی از ملک های قدیمی که دارای تجهیزات قدیمی هستند، ممکن است نیاز به تعمیرات داشته باشند و به همین دلیل همیشه در بین نکات کلیدی قبل از معامله املاک بررسی تأسیسات را هم لحاظ می کنند. در این میان، تجهیزات آشپزخانه از اهمیت بالاتری برخوردار هستند.

نحوه ساخت ملک

قانونی بودن نوسازی های ملک را باید قبل از هر چیزی مورد بررسی قرار داد. برخی به این موضوع توجهی ندارند و به همین دلیل است که برای ارتقاء ملک با هزینه های گزافی روبرو می شوند و ممکن است برخی از قسمت های ملک به صورت غیر قانونی ساخته شده باشد و این خود مشکلاتی را به وجود خواهد آورد.

سخن پایانی

در مورد نکات کلیدی قبل از خرید ملک با شما صحبت کردیم. این نکات را به صورت مختصر ولی مفید بیان کردیم. بهتر است بدانید که امروزه بسیاری از مردم به خاطر عدم توجه به این نکات است که با مشکلات و کلاهبرداری هایی گزاف و هزینه بر روبرو می شوند و در این میان، بهتر است با کارشناسی ماهر و کار بلد در این زمینه گفتگویی صورت پذیرد.

بیشتر بخوانید: ویژگی های زمین مناسب برای ساخت ویلا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *